Kartony klapowe – rodzaje i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Opakowania kartonowe to w dzisiejszych czasach niemal nieodłączny element w każdej branży. Istnieje wiele ich rodzajów i rozmiarów, dlatego każdy z nas łatwością dopasuje je do własnych potrzeb i wymagań. Do jednych z najpopularniejszych należą kartony klapowe. Są bardzo uniwersalne, proste w montażu i użytkowaniu oraz łatwe w przechowywaniu. Dowiedzmy się, jakie są ich rodzaje i zastosowanie.

Rodzaje kartonów

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów kartonów, a do tych najczęściej spotykanych zaliczamy:

  • Kartony klapowe – to zdecydowanie najbardziej uniwersalny i najchętniej wybierany przez klientów typ kartonów. Charakteryzuje je niska cena, wytrzymałość, funkcjonalność oraz szerokie zastosowanie. Hurtownia kartonów klapowych oferuje je w różnych rozmiarach i grubościach i kształcie. Do najpopularniejszych typów kartonów klapowych zaliczamy:
    • standardowe kartony z klapą,
    • karton z klapami zachodzącymi na siebie,
    • kartony teleskopowe umożliwiające regulację długości opakowania,
    • kartony klapowe z zatrzaskiem, które blokują się razem, umożliwiając łatwe złożenie opakowania,
    • kartony na butelki z tekturową kratownicą wewnątrz pudełka oddzielającą butelki od siebie.
  • Kartony fasonowe – ten rodzaj kartonów znany jest z tego, iż dopasowuje się do konkretnego produktu, który chcemy tam umieścić. Są mniej uniwersalne niż kartony klapowe, dlatego kupując je, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wielkość i kształt.
  • Kartony archiwizacyjne – świetnie sprawdzają się w biurach, archiwach oraz innych instytucjach czy placówkach, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebne jest sortowanie dokumentów. Dostępne są w różnych rozmiarach mogących zmieścić np. format A4 czy B5 a ich cechą charakterystyczną są przegródki wewnątrz pudełka oraz uchwyty ułatwiające ich przenoszenie.
  • Kartony kaszerowane – wykorzystywane są do przechowywania i transportu towarów wielkogabarytowych np. mebli. Część zewnętrzna pokryta jest dodatkową warstwą ochronną, która sprawia, że wyróżniają się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • Kartony ozdobne – to specyficzny rodzaj pudełek wykorzystywany najczęściej w celach reklamowych i promocyjnych aniżeli transportowych. Dostępne są w wielu rozmiarach, wzorach i kolorach i bardzo często można je dostosowywać do indywidualnych potrzeb klienta.

Konstrukcja kartonów klapowych

Karton klapowy jest prosty w złożeniu i cały proces składa się z kilku kroków. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w nożyczki i taśmę klejącą. Pudełko klapowe przechowuje się na płasko, dlatego kolejnym krokiem jest nadanie mu odpowiedniej formy i w tym celu rozchylamy wszystkie boki kartonu do zewnątrz. Następnie klapy opakowania zginamy do środka wzdłuż linii zgięcia – najpierw klapy krótsze, a potem dłuższe. Ostatnią czynnością jest dokładne sklejenie kartonu szeroką taśmą klejącą. Odwracamy karton i gotowe!

Łatwe złożenie opakowania za pomocą taśmy klejącej
Fot.: megostudio/elements.envato.com

Czym się od siebie różnią kartony klapowe?

Kartony klapowe występują w bardzo wielu rozmiarach i grubościach. Najmniejsze pudełka wykonane z cienkiej tektury o gramaturze poniżej 400 g/m2 wykorzystywane są pakowania niewielkich i lekkich zamówień. Natomiast duże kartony klapowe o większej gramaturze oznaczającej większą wytrzymałość sprawdzają się w przypadku przesyłek cięższych o większych gabarytach.

Kartony klapowe a tektura

Rodzaj tektury zastosowanej określa jakość kartonu. Najczęściej występującymi kartonami klapowymi na rynku są te wykonane z trzywarstwowej lub pięciowarstwowej tektury falistej.

Kartony wykonane z trzywarstwowej tektury doskonale sprawdzą się wysyłce lekkich przesyłek, natomiast kartony wykonane z pięciowarstwowej tektury wyróżniają się większą wytrzymałością oraz sztywnością, dlatego wykorzystywane są do zamówień tych nieco cięższych, ale do maksymalnie 15 kilogramów.

Zastosowanie kartonów klapowych

Opakowania kartonowe klapowe cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Mogą być wielokrotnie używane, a następnie poddane recyklingowi. Sprawdzą się zarówno przy wysyłce niewielkich towarów, jak i tych o dużych gabarytach. Pudełka klapowe wykorzystywane są w między innymi w branży kurierskiej, transportowej, magazynowej, farmaceutycznej, spożywczej, elektronicznej i e-commerce.

Pudełka kartonowe powszechnie używane są w transporcie różnego rodzaju towaru. Odpowiednio zabezpieczają i chronią go, zmniejszając ryzyko powstawania uszkodzeń mechanicznych, jak również organizują przestrzeń w danym środku transportu, ułatwiając zachowanie porządku.

Kurier
Fot.: Artem Podrez/pexels.com

Zalety kartonów klapowych

Do najważniejszych zalet pudełek klapowych możemy zaliczyć:

  • Łatwość składania – złożenie tego typu kartonów jest bardzo łatwe i wymaga od nas jedynie kilku ruchów.
  • Niska waga – kartony klapowe są lekkie, dlatego nie stanowią dodatkowego obciążenia.
  • Wielofunkcyjność – nadają się do transportu, magazynowania, przechowywania oraz segregowania różnego rodzaju przedmiotów.
  • Wytrzymałość – opakowania klapowe są trwałe i wytrzymałe, dlatego bez przeszkód można je wykorzystać do transportu cięższych towarów. 
  • Łatwość w przechowywaniu – rozłożony karton ma formę płaską, dzięki czemu można je składować i przechowywać jeden na drugim.
  • Możliwość recyklingu – kartony z tektury falistej można poddać recyklingowi lub po prostu zutylizować.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kartonu?

Różnorodność opakowań kartonowych sprawia, że można je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Na jakie więc czynniki zwrócić szczególną uwagę przy wyborze opakowań kartonowych?

Pierwszym krokiem do wybrania właściwego opakowania jest ustalenie, jakiej wielkości kartonu potrzebujemy. Warto zadbać, aby była ona dostosowana do wymiaru produktu, który ma się w nim znaleźć (towar nie powinien się w nim przemieszczać)

Gramatura tektury, czyli gęstość to kolejny czynnik, na który należy zwrócić uwagę. Ten parametr pomoże nam określić wytrzymałość danego kartonu. Im jest większa, tym trwalszy jest karton.

Kartony mogą również wyróżniać się większą lub mniejszą sztywnością. I tu do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: kartony trzywarstwowe lub kartony pięciowarstwowe. Im grubsze ściany kartonu (więcej warstw), tym większa sztywność i twardość opakowania.

Nie bez znaczenia jest również estetyka kartonu. Pudełka kartonowe to świetny nośnik reklamy. Dzięki nowoczesnym technologiom można nanieść na niego dowolną grafikę lub logo firmy i zachwycić niejednego klienta.

Podsumowanie

Zastosowanie kartonów klapowych jest ogromne. Są idealne do przechowywania, transportowania czy magazynowania różnego rodzaju towarów. To niezwykle ważny element praktycznie w każdej branży. Ich uniwersalność, wytrzymałość oraz niska cena sprawiają, że są wyborem wielu firm, sklepów, jak również klientów indywidualnych. 

Zdjęcie główne: seventyfourimages/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*