Jak zrobić torebkę ze sznurka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Torba damska to nie tylko przedmiot do przenoszenia niezbędnych rzeczy, ale także piękny dodatek, który może nadać wyjątkowy charakter każdej stylizacji.

Istnieje wiele modeli torebek – w różnych rozmiarach i kształtach, eleganckich i codziennych, na krótkich uchwytach i długich paskach. Praktycznie każdy typ można wykonać samodzielnie przy użyciu bawełnianego sznurka, maszyny do szycia i minimalnych zdolności krawieckich. Wystarczy wybrać projekt, kupić materiały i w kilka godzin można wyczarować wyjątkową torebkę. 

Potrzebne narzędzia i materiały

Przede wszystkim potrzebny będzie bawełniany sznurek. Wybór grubości zależy od Ciebie i od możliwości Twojej maszyny. Optymalny będzie sznur o grubości 8 mm – standardowa maszyna do szycia powinna sobie z nim poradzić bez większych problemów. Długość sznurka wymaga oczywiście uwzględnienia rozmiaru torebki, którą chcesz wykonać. Załóżmy, że będzie to okrągła torebka o średnicy 20 cm z krótkimi uchwytami i długim paskiem. Będziesz potrzebować około 20 metrów sznurka. Jeśli chodzi o kolor, to w tej kwestii panuje całkowita dowolność. Sznurki możesz wymieniać podczas szycia, a im więcej ich wybierzesz, tym ciekawsza wizualnie będzie Twoja torebka.

Oprócz sznurka musisz mieć:

  • nitkę w takim samym kolorze co sznurek lub w maksymalnie do niego zbliżonym odcieniu;
  • maszynę do szycia (z opcją ściegu zygzakowego);
  • igłę i nożyczki.

Torebka ze sznurka – krok po kroku

  1. Zaczniemy od podstawy. Stopniowo zwijaj sznurek w ciasną spiralę i równocześnie zszywaj go na maszynie. Najtrudniejszy będzie początek. Jeśli nie masz wprawy, możesz zszyć go ręcznie albo po prostu przeszyć przez środek, tworząc znak X. Kiedy skończysz jedną okrągłą podstawę, wykonaj drugą, dokładnie takiej samej wielkości. Im większe zrobisz spirale, tym większa będzie Twoja torebka.
  2. Teraz boczna ścianka. Zasada wykonania jest podobna, jak w przypadku spirali, ale kształt, w który będziesz zwijać sznurek, powinien być owalny i podłużny. Jego długość zależy od tego, jak duży otwór chcesz pozostawić w torebce.
  3. Do ścianki bocznej przyszyj ręcznie dwie okrągłe podstawy. Zanim jednak zaczniesz szyć, połącz wszystkie części szpilkami i upewnij się, że całość wykonasz równo i symetrycznie. Aby mieć pewność, że torebka się nie rozpadnie, obszyj każdą ze spirali dwukrotnie. Na tym etapie możesz też poprzeszywać postrzępione końcówki sznurka.
  4. Odmierz 4 krótsze kawałki sznurka na uchwyty. Długość powinna być dostosowana do Twojej ręki. Zszyj po dwa sznurki ze sobą – w ten sposób uzyskasz dwie rączki. Przyszyj je ręcznie do torebki od wewnętrznej strony.
  5. Długi pasek torebki wykonaj z pojedynczego sznurka. Odmierz odpowiednią długość, a na obu końcach zrób małe pętelki. Pasek doszyj do torebki z obu stron bocznej ścianki.

Twoja wyjątkowa i samodzielnie zrobiona torebka ze sznurka jest gotowa. Możesz ją jeszcze dowolnie ozdobić guzikami, koralikami, cekinami, kwiatami z materiału lub włóczki czy kolorowymi frędzlami z muliny. Dobrym pomysłem będzie też wszycie małej kieszonki z filcu lub innego materiału. Jeśli Twoje umiejętności na to pozwalają, możesz też pokusić się o wszycie w torebkę zamka.

Zdj. główne: S O C I A L . C U T/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*