Tofu nie ma smaku? To mit — naucz się je przyrządzać!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Miłośnicy tofu cenią je za neutralny smak i różnorodność faktur od jedwabistej i kremowej po całkiem kruchą. To czyni tofu wszechstronną bazą dla wielu dań i deserów, a także ciekawym dodatkiem.

Tofu to twarożek roślinny wytwarzany ze sfermentowanego mleka sojowego z wysokobiałkowych odmian soi. Niestety nadal wiele osób podchodzi do niego nieufnie. Niesłusznie.

Jak zrobić tofu?

Trzeba zacząć od uzyskania mleka. Soję należy umyć i zostawić do namoczenia przez noc. Następnego dnia napęczniałe ziarna trzeba zmielić i dolać do nich wodę w odpowiednich proporcjach dobranych na podstawie właściwości konkretnej odmiany soi. Powstanie biała, pozornie mleczna kaszka, którą należy zagotować i gotować przez kolejne 10 minut. Następnie całość się odcedza, by uzyskać dwa produkty: mleko sojowe oraz okarę, czyli jadalną pulpę sojową.

Do mleka dodaje się środek koagulujący – kwas cytrynowy, siarczan wapnia lub magnezu – i poddaje obróbce cieplnej. Po kilku godzinach białko sojowe oddziela się od serwatki, którą należy odsączyć. Powstałe grudki są prasowane jak zwykły twarożek. Aby nadać tofu wyjątkowy smak, można dodać do niego różne przyprawy.

W zależności od nasycenia białkami tofu może być miękkie i jedwabiste, idealne do sałatek i zup, lub twarde, najlepsze do smażenia. Istnieje także specjalny typ sfermentowany, który jest lekkostrawny.

Pożyteczne i szkodliwe właściwości

Tofu nie jest tak bogatym źródłem białka, jak na przykład mięso z kurczaka, ale jest produktem niskotłuszczowym. 100 g twardego tofu zawiera 10 g białka (miękkiego – 5 g) i tylko 4 g tłuszczu. Przy tym jest to dobry tłuszcz roślinny, który nie podnosi poziomu cholesterolu. Oprócz tego tofu zawiera dużo wapnia i manganu, a także selen, fosfor, miedź, żelazo, magnez i kwasy tłuszczowe omega-6.

Białko sojowe może powodować alergie, więc alergicy muszą szczególnie uważać. Spożywanie dużych ilości tofu może bardzo źle wpływać na trawienie i powodować podrażnienia jelita ze względu na obecność takich substancji, jak sole kwasu fitynowego, saponiny i lektyny. Białko sojowe nie jest zalecane także dla osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Dorosłym zaleca się spożywanie 50–80 g tofu dziennie, a dzieciom – do 35 g.

Jak przyrządzać tofu?

Sposobów na przyrządzenie tofu jest wiele. Można je smażyć, grillować, dusić, gotować na parze i jeść na surowo. Dobrze komponuje się z warzywami, mięsem, rybami i owocami morza, a także w deserach. Można dodawać je do sałatek i zup, zrobić z niego pasztet, sernik, a nawet koktajle.

Tofu jest jednym z najłatwiejszych produktów do przyrządzania. Warto jednak znać kilka sztuczek:

  1. Przede wszystkim z tofu trzeba odsączyć płyn, który znajduje się z nim w opakowaniu. To znacząco wpłynie na poprawę smaku dania. Można użyć do tego ręczników papierowych, a jeśli zależy nam na szybkim pozbyciu się płynu, musimy po prostu je „wycisnąć”, choć efekt nie będzie taki sam.
  2. By nadać tofu smak, zamarynuj je w zalewie z ulubionych produktów. Pamiętaj jednak, by nie używać oleju – tłuszcz nie miesza się z wodą, więc marynata nie wniknie w pełni w strukturę tofu, ale stworzy plamy na jego powierzchni;
  3. Użyj skrobi kukurydzianej, aby tofu było chrupiące. Jeśli zamierzasz je usmażyć na patelni lub upiec, po prostu posyp plasterki skrobią kukurydzianą natychmiast po marynowaniu. Wystarczy cienka warstwa skrobi, która nada tofu fantastyczną, chrupiącą powłokę, a także zapewni, że nie przyklei się do patelni.

Zdjęcie główne: Polina Tankilevitch/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*