Jakich ziół potrzebujesz do domowych kosmetyków?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do korzystania z gotowych kosmetyków, że zapominamy, że najlepsze produkty do pielęgnacji tworzy dla nas nie laboratorium kosmetyczne, a natura. 

Lato to najlepszy czas, by przypomnieć sobie o „babcinych” przepisach na kosmetyki z ziół i kwiatów. Oto kilka roślin, które idealnie sprawdzą się w domowych recepturach pielęgnacyjnych.

Rumianek

Znany wszystkim rumianek to prawdziwa skarbnica. Jest bogaty w witaminę A, więc idealnie nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry. Doskonale nawilża, łagodzi stany zapalne i koi podrażnienia, a na włosy działa lekko tonizująco i nadaje im złocisty blask. Oprócz tego:

  • utrzymuje równowagę hydrolipidową skóry;
  • przyspiesza regenerację naskórka;
  • delikatnie oczyszcza;
  • chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Rumianek może być stosowany w leczeniu trądziku, zapobieganiu zmianom związanym z wiekiem i do wygładzania zmarszczek.

Nagietek

Nagietek to stały bywalec domowych ogrodów, ale niewiele osób wie, że wywary i nalewki z niego dobrze wpływają na zdrowie i urodę. Nagietek wspomaga regenerację naskórka, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Za te właściwości doceniają go producenci kosmetyków, dodając go do kremów, produktów do ciała i kosmetyków do włosów, zwłaszcza w liniach przeciwłupieżowych.

Pokrzywa

Pokrzywa jest bogata w witaminy C, K, te z grupy B, proteiny i garbniki, dlatego stosowana jest w kosmetykach do skóry i włosów jako dodatek regenerujący i tonizujący. Środki oparte na tej roślinie można wykorzystać także do:

  • oczyszczania;
  • leczenia trądziku;
  • wygładzania zmarszczek;
  • wyrównywania kolorytu.

Oprócz tego ekstrakt z pokrzywy wzmacnia włosy, stymuluje ich wzrost i hamuje wypadanie, uelastycznia je i pomaga pozbyć się łupieżu.

Dziurawiec

Ziele dziurawca jest bogate w witaminę C, tokoferole, garbniki. Zawiera także substancję łagodzącą podrażnienia – azulen. Kompozycja ta ujędrnia skórę i działa antybakteryjnie, dlatego dziurawiec często stanowi uzupełnienie kosmetyków do pielęgnacji cery normalnej i tłustej, oraz produktów dla skóry skłonnej do trądziku.

Producenci kosmetyków do włosów wykorzystują wzmacniające właściwości dziurawca, a jego zdolność do nadawania włosom ciemniejszego odcienia jest wykorzystywana w środkach koloryzujących.

Mięta

Pozyskiwany z mięty mentol działa przeciwzapalnie, tonizująco i łagodząco. Te właściwości sprawiają, że jest to idealny składnik domowych dezodorantów, a także mieszanek do pielęgnacji jamy ustnej i włosów. Napar z mięty pomoże również w walce z trądzikiem.

Skrzyp polny

Skrzyp zawiera kwas askorbinowy, który wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu można wykorzystać go w walce ze zmarszczkami. Ponadto roślina poprawia pracę gruczołów łojowych, odświeża skórę i zwęża pory. Skrzyp jest odpowiedni dla osób o cerze tłustej i mieszanej.

Łopian

Idealnym składnikiem domowych kosmetyków będzie olejek łopianowy. Niesłusznie traktowany jak chwast łopian to cud-roślina do pielęgnacji włosów – wzmacnia je, zmniejsza łamliwość, zwalcza łupież i spowalnia przetłuszczanie się.

Rozmaryn

Rozmaryn jest znanym zabójcą bakterii i świetną rośliną wzmacniającą. Olejek z rozmarynu nadaje się do receptur stymulujących wzrost włosów, nadających im blasku i połysku, a także zwalczających łupież. Trzeba jednak uważać, by się nie poparzyć. Rozmaryn świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji skóry problematycznej.

Zdj. główne: Conscious Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*