Olejowanie włosów w warunkach domowych. Najlepsze triki!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Olejowanie to najprostszy sposób na odbudowę włosów, a same oleje mają właściwości odżywcze i regenerujące. Trzeba jednak pamiętać, że każde włosy wymagają innego podejścia i wyboru odpowiedniego oleju.

Oleje do włosów stosowano od dawna, ale szczególnie ostatnio produkt ten zyskał popularność. Zawdzięczamy to głównie Azjatom, którzy już od czasów starożytnych wykorzystują oleje w codziennej pielęgnacji włosów. Wśród najpopularniejszych olejów naturalnych można wymienić kokosowy, arganowy, migdałowy, oliwę czy masło Shea.

Jaki wybrać olej?

Pielęgnacja olejami powinna być dostosowana konkretnie do potrzeb Twoich włosów z uwzględnieniem ich stanu, porowatości czy skłonności do przetłuszczania. Źle dobrany olej nie przyniesie w pełni zadowalających efektów.

Do włosów suchych i zniszczonych idealny jest olej kokosowy. Wystarczy ogrzać go do temperatury pokojowej, aby stopił się i był wygodny do zastosowania. Olej nakłada się na mokre włosy i pozostawia na co najmniej godzinę, a najlepiej na noc. Nie zapomnij założyć czepka na wierzch i owinąć głowy ręcznikiem.

Na porost włosów dobre są oleje rycynowe i łopianowe, które też zapobiegają ich wypadaniu. Nakłada się je u nasady włosów, wciera okrężnymi ruchami i pozostawia na noc. Ponieważ są to ciężkie oleje trudne do wypłukania, najlepiej zmieszać je z lżejszymi — oliwą z oliwek, olejem z awokado lub arganowym.

Do twardych i kręconych włosów wypróbuj oliwę z oliwek. Należy ją nałożyć na suche włosy i pozostawić na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na noc. Włosy będą mniej puszyste i bardziej lśniące.

Dla większego połysku zastosuj olej z otrębów ryżowych, awokado lub arganowy.

Jak olejować włosy w domu?

Metod olejowania jest wiele i dobrze znaleźć tą, która najlepiej działa na Twoje włosy. Na początku warto oczywiście eksperymentować, by sprawdzić różne efekty. Oto kilka sprawdzonych technik:

  1. Maska do włosów suchych i zniszczonych. Do tych celów idealny jest nie tylko olej kokosowy, ale także oliwa z oliwek. Zwykle olej nakłada się na mokre włosy i pozostawia na noc, dobrze owijając głowę ręcznikiem. Rano należy zmyć olej szamponem.
  2. Olejowanie na ciepło. Ta technika wykorzystuje ciepłą mieszankę olejową. Wybór zależy od Ciebie, ale jako bazy możesz użyć oleju kokosowego i dodać do niego oliwę z oliwek, olej z awokado i kilka kropel arganu. Ciepłą mieszankę olejową nakłada się na włosy, przykrywa czepkiem, pozostawia na godzinę i na koniec spłukuje.
  3. Masaż olejowy. Masaż w samej pielęgnacji odgrywa ważną rolę, ponieważ pobudza krążenie krwi w skórze, co z kolei poprawia odżywienie cebulek i stymuluje wzrost włosów.
  4. Olej przed szamponem. Nakładanie oleju przed myciem głowy jest praktyką przydatną dla właścicieli twardych, porowatych, kręconych włosów.
  5. Bez zmywania. W tym wypadku najlepiej użyć oleju kosmetycznego zamiast naturalnego. Taki zabieg chroni pasma przed wysuszeniem i dalszymi uszkodzeniami, a także „skleja” rozdwojone końcówki. Ponadto chroni loki przed suchością i wilgocią.

Zobacz też, jak ZROBIĆ KULE DO KĄPIELI.

Jak prawidłowo spłukać olej?

Najpierw dobrze namocz włosy, a następnie spień szampon na dłoniach i rozprowadź go okrężnymi ruchami na głowie. Spłucz i powtórz. Najważniejsze jest, aby nie być zbyt gorliwym i nie próbować całkowicie wyczyścić włosów. W przeciwnym razie cały zabieg olejowania pójdzie na marne. Trudność spłukiwania naturalnych olejków jest właśnie tym czynnikiem, który sprawia, że wiele osób woli korzystać z gotowych formuł i produktów kosmetycznych.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*