Olejowanie to najprostszy sposób na odbudowę włosów, a same oleje mają właściwości odżywcze i regenerujące. Trzeba jednak pamiętać, że każde włosy wymagają innego podejścia i wyboru odpowiedniego oleju.
Oleje do włosów stosowano od dawna, ale szczególnie ostatnio produkt ten zyskał popularność. Zawdzięczamy to głównie Azjatom, którzy już od czasów starożytnych wykorzystują oleje w codziennej pielęgnacji włosów. Wśród najpopularniejszych olejów naturalnych można wymienić kokosowy, arganowy, migdałowy, oliwę czy masło Shea.
Pielęgnacja olejami powinna być dostosowana konkretnie do potrzeb Twoich włosów z uwzględnieniem ich stanu, porowatości czy skłonności do przetłuszczania. Źle dobrany olej nie przyniesie w pełni zadowalających efektów.
Do włosów suchych i zniszczonych idealny jest olej kokosowy. Wystarczy ogrzać go do temperatury pokojowej, aby stopił się i był wygodny do zastosowania. Olej nakłada się na mokre włosy i pozostawia na co najmniej godzinę, a najlepiej na noc. Nie zapomnij założyć czepka na wierzch i owinąć głowy ręcznikiem.
Na porost włosów dobre są oleje rycynowe i łopianowe, które też zapobiegają ich wypadaniu. Nakłada się je u nasady włosów, wciera okrężnymi ruchami i pozostawia na noc. Ponieważ są to ciężkie oleje trudne do wypłukania, najlepiej zmieszać je z lżejszymi — oliwą z oliwek, olejem z awokado lub arganowym.
Do twardych i kręconych włosów wypróbuj oliwę z oliwek. Należy ją nałożyć na suche włosy i pozostawić na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na noc. Włosy będą mniej puszyste i bardziej lśniące.
Dla większego połysku zastosuj olej z otrębów ryżowych, awokado lub arganowy.
Metod olejowania jest wiele i dobrze znaleźć tą, która najlepiej działa na Twoje włosy. Na początku warto oczywiście eksperymentować, by sprawdzić różne efekty. Oto kilka sprawdzonych technik:
Zobacz też, jak ZROBIĆ KULE DO KĄPIELI.
Najpierw dobrze namocz włosy, a następnie spień szampon na dłoniach i rozprowadź go okrężnymi ruchami na głowie. Spłucz i powtórz. Najważniejsze jest, aby nie być zbyt gorliwym i nie próbować całkowicie wyczyścić włosów. W przeciwnym razie cały zabieg olejowania pójdzie na marne. Trudność spłukiwania naturalnych olejków jest właśnie tym czynnikiem, który sprawia, że wiele osób woli korzystać z gotowych formuł i produktów kosmetycznych.
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com