Personalizowana zakładka do książki. Stwórz ją dla siebie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Choć nośniki papierowe są dziś używane znacznie rzadziej niż kiedyś, to nadal tradycyjne książki mają spore grono miłośników. Dlatego taki drobiazg jak zakładka do książki nie stracił na znaczeniu i cieszy się niezmienną popularnością wśród czytelników.

Zakładka to prosty gadżet, który bez trudu można zrobić samemu, wykorzystując dowolne materiały – papier, tkaniny, filc, włóczkę i inne. Możliwości są niemal nieograniczone i każdy może stworzyć taką zakładkę, jakiej najwygodniej mu będzie używać. Do tego nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić ją z ulubionym motywem filmowym czy literackim, kwiatami, zwierzętami i w abstrakcyjny wzór.

Zakładki z papieru

Dowolna zakładka papierowa wygląda ładnie, a jej wykonanie nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności. Z drugiej strony nie jest tak wytrzymała jak filc czy włóczka, więc może szybko się zużyć. Papier jest wdzięcznym materiałem, który daje wiele możliwości i doskonale łączy się z elementami z tkaniny, plastiku czy drewna.

Zakładka pleciona

Weź 4 paski papieru o szerokości 1 cm każdy. Długość zależy od tego, do jakiej książki chcesz wykonać zakładkę. Kolory dowolne. Używając kleju, połącz ze sobą końce dwóch pasków prostopadle do siebie, następnie dodaj trzeci – tak, aby dwa paski z prawej były na wierzchu trzeciego po lewej. Czwarty pasek doklej do zewnętrznego paska od prawej, równolegle do tego po lewej, ale tak, by wchodził pod wewnętrzny pasek z prawej. Dalej już bez kleju zaplataj paski po skosie do środka, tworząc wzór. Gdy skończysz, sklej je razem i odetnij nadmiar papieru. Na końcu zakładki możesz dodać frędzle z włóczki, wstążkę lub koraliki na sznurku.

Zakładka narożna

Innym prostym sposobem na zrobienie uroczej zakładki z papieru jest złożenie nakładki origami na róg strony. Jak to zrobić?

  1. Weź kwadratową kartkę papieru i złóż ją po przekątnej, aby uzyskać trójkąt.
  2. Ramiona trójkąta złóż do jego wierzchołka, tak, by wyszedł Ci mniejszy kwadrat, a następnie je rozłóż.
  3. Górny róg trójkąta (tylko z wierzchniej warstwy) zegnij do podstawy.
  4. Teraz ponownie złóż ramiona trójkąta (punkt 2.), ale tym razem zegnij je na pół i załóż za wierzchnią warstwę papieru.

Taką podstawę możesz dowolnie ozdobić, np. doklejając królicze uszy i pyszczek albo potworne zęby.

Zakładki z filcu

Aby zrobić taką zakładkę, potrzebujesz filcu w dowolnych kolorach, nożyczek, pisaka i gorącego kleju. Do ładnego wykończenia i obszycia przyda się igła oraz kolorowe nici.

Na arkuszach filcu narysuj dwa takie same kontury dowolnego kształtu – może to być kwiat, zwierzę, przedmiot. Wytnij je. Następnie przygotuj szczegóły np. pyszczek i oczy dla kota, kilka płatków dla kwiatka, okna i drzwi dla domu itd. W jednej z wyciętych podstaw zrób nacięcie odpowiadające detalom projektu, np.: w miejscu, gdzie ma być pyszczek kota lub płatki kwiatu. Dzięki temu będziesz mógł nałożyć zakładkę na kartkę. Dwie główne części sklej ze sobą i dodaj do nich mniejsze części. Pamiętaj, że każdy fragment możesz dodatkowo obszyć dla lepszego efektu.

W innym wariancie możesz wykonać dowolny wzór jak wyżej, ale bez nacięć, a całość dokleić lub doszyć do długiej gumki. W ten sposób stworzysz zakładkę naciąganą na strony i okładkę książki, a element z filcu będzie znajdował się na jej froncie.

Zakładki ze spinaczy

Dowolnej wielkości, kształtu i koloru spinacze biurowe możesz przekształcić w niezwykłe zakładki z pomocą kleju i kilku drobiazgów. Możesz wykorzystać do tego guziki, włóczkowe pomponiki, wstążki, koraliki, kamyki, figurki z gliny lub żywicy epoksydowej. Wystarczy, że wybrane ozdoby przykleisz na czubku spinacza i zakładka gotowa.

Zdj. główne: Pierre Bamin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*