Chcesz zacząć szyć, ale nie wiesz, jaką wybrać maszynę i co wziąć pod uwagę przy zakupie? Nie wskażemy Ci konkretnego modelu, ale podpowiemy, co powinna mieć idealna maszyna dla początkujących.
W sklepach jest dostępnych wiele różnorodnych modeli i osoba, która dopiero zaczyna tę przygodę, może czuć się zdezorientowana. Dlatego w tym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, by pomóc Ci znaleźć twoją maszynę idealną.
I pewnie tutaj zdziwisz się po raz pierwszy – maszyny mają rodzaje? Oczywiście, że tak! Klasyfikacja maszyn do szycia to podstawa, od której należy zacząć. Wyróżniamy:
Stosunkowo łatwe i intuicyjne w obsłudze, chociaż są sterowane całkowicie manualnie, czyli wymagają ręcznego ustawienia wszystkich parametrów, np. rodzaju, grubości i szerokości ściegu. Prędkość sterowana jest za pomocą pedału.
W swojej budowie w różnym stopniu wykorzystują elektronikę. Są wyposażone w wyświetlacze LCD i podpowiadają najlepszy wybór parametrów, np. po ustawieniu rodzaju ściegu maszyna dopasuje jego szerokość i gęstość. Prędkość kontrolujemy za pomocą suwaka. W przeciwieństwie do maszyn mechanicznych, modele elektroniczne automatycznie kończą ścieg i obcinają nici. Dają też większy wybór ściegów ozdobnych.
Maszyny komputerowe tak jak elektroniczne korzystają z elektroniki, ale dodatkowo mają opcję ustawiania własnych parametrów i zapisywania ich. Ten typ maszyn to raczej wybór dla profesjonalistów, wykonujących skomplikowane wzory.
Maszyna mechaniczna będzie najlepszym wyborem na początek. Wyróżnia ją łatwa obsługa, niższa cena oraz wystarczająca ilość funkcji, by zacząć przygodę z szyciem.
Tak naprawdę model, na którym zaczniesz naukę, powinien być prosty i bez zbędnych funkcji takich jak haftowanie czy możliwość szycia w wielu kierunkach. Poniżej przedstawiamy te funkcje, na które musisz zwrócić uwagę.
Jeśli chcesz zacząć uczyć się szycia na maszynie, nie musisz mieć do dyspozycji wielu ściegów. Tak naprawdę wystarczą podstawowe – ścieg prosty i zygzak. Dodatkowo przydatne mogą być:
To ważna funkcja, na szczęście obecnie dostępna w zdecydowanej większości modeli. Do czego się przyda? Przede wszystkim do wzmacniania początku i końca szwu. W maszynach mechanicznych znajdziesz przycisk lub dźwignię, które pozwalają na szycie do tyłu.
W maszynach mechanicznych będzie to ręczne ustawianie gęstości i szerokości ściegu, ale także docisku stopki i naprężenia nici. Te ostatnie przydadzą się, jeśli planujesz szyć w bardzo cienkich lub grubych materiałach. Regulacja ściegu może być płynna lub skokowa.
Przydatna będzie też przynajmniej podstawowa możliwość zmiany położenia igły. Do maszyny powinny być też dołączone dodatkowe szpulki, igły, prujka i narzędzia do konserwacji urządzenia – pędzelek i smar.
Oczywiście nowa maszyna od producenta jest opcją rozsądniejszą i bezpieczniejszą. Przede wszystkim dostaniesz na nią gwarancję. Bez trudu sprawdzisz też opinie użytkowników o modelu i producencie, a także dostępne dodatki, akcesoria i części zamienne. Plusem jest także możliwość umówienia się na prezentację w specjalistycznym sklepie.
Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno maszyny używanej, wybieraj z tych modeli, które są solidne i sprawdzone. Przed użyciem możesz, a nawet powinieneś oddać maszynę do serwisu. Chociaż musisz mieć świadomość, że koszty wyregulowania jej i dokonania ewentualnych napraw mogą być tak wysokie, że ostatecznie cenowo wyjdzie na to samo, co w przypadku zakupu nowego urządzenia.