Pierwsza maszyna do szycia. Jaką wybrać na początek?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zacząć szyć, ale nie wiesz, jaką wybrać maszynę i co wziąć pod uwagę przy zakupie? Nie wskażemy Ci konkretnego modelu, ale podpowiemy, co powinna mieć idealna maszyna dla początkujących. 

W sklepach jest dostępnych wiele różnorodnych modeli i osoba, która dopiero zaczyna tę przygodę, może czuć się zdezorientowana. Dlatego w tym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, by pomóc Ci znaleźć twoją maszynę idealną.

Maszyna do szycia
(fot. Volha Flaxeco, źródło: unsplash.com)

Maszyny do szycia – rodzaje

I pewnie tutaj zdziwisz się po raz pierwszy – maszyny mają rodzaje? Oczywiście, że tak! Klasyfikacja maszyn do szycia to podstawa, od której należy zacząć. Wyróżniamy:

  •  maszyny mechaniczne

Stosunkowo łatwe i intuicyjne w obsłudze, chociaż są sterowane całkowicie manualnie, czyli wymagają ręcznego ustawienia wszystkich parametrów, np. rodzaju, grubości i szerokości ściegu. Prędkość sterowana jest za pomocą pedału.

  • maszyny elektroniczne

W swojej budowie w różnym stopniu wykorzystują elektronikę. Są wyposażone w wyświetlacze LCD i podpowiadają najlepszy wybór parametrów, np. po ustawieniu rodzaju ściegu maszyna dopasuje jego szerokość i gęstość. Prędkość kontrolujemy za pomocą suwaka. W przeciwieństwie do maszyn mechanicznych, modele elektroniczne automatycznie kończą ścieg i obcinają nici. Dają też większy wybór ściegów ozdobnych. 

  • maszyny komputerowe

Maszyny komputerowe tak jak elektroniczne korzystają z elektroniki, ale dodatkowo mają opcję ustawiania własnych parametrów i zapisywania ich. Ten typ maszyn to raczej wybór dla profesjonalistów, wykonujących skomplikowane wzory.

Maszyna mechaniczna będzie najlepszym wyborem na początek. Wyróżnia ją łatwa obsługa, niższa cena oraz wystarczająca ilość funkcji, by zacząć przygodę z szyciem.  

Ściegi
(źródło: pixabay.com)

Co powinna mieć twoja pierwsza maszyna?

Tak naprawdę model, na którym zaczniesz naukę, powinien być prosty i bez zbędnych funkcji takich jak haftowanie czy możliwość szycia w wielu kierunkach. Poniżej przedstawiamy te funkcje, na które musisz zwrócić uwagę.

Liczba ściegów

Jeśli chcesz zacząć uczyć się szycia na maszynie, nie musisz mieć do dyspozycji wielu ściegów. Tak naprawdę wystarczą podstawowe – ścieg prosty i zygzak. Dodatkowo przydatne mogą być:

  • ścieg owerlokowy, którego używa się do obrębiania i zszywania dzianin;
  • ścieg kryty, który jest przydatny przy skracaniu odzieży;
  • ścieg elastyczny, używany do szycia materiałów elastycznych.

Opcja szycia wstecz

To ważna funkcja, na szczęście obecnie dostępna w zdecydowanej większości modeli. Do czego się przyda? Przede wszystkim do wzmacniania początku i końca szwu. W maszynach mechanicznych znajdziesz przycisk lub dźwignię, które pozwalają na szycie do tyłu.

Regulacja parametrów

W maszynach mechanicznych będzie to ręczne ustawianie gęstości i szerokości ściegu, ale także docisku stopki i naprężenia nici. Te ostatnie przydadzą się, jeśli planujesz szyć w bardzo cienkich lub grubych materiałach. Regulacja ściegu może być płynna lub skokowa. 

Stopki do szycia 

Upewnij się, że początkowy zestaw stopek zawiera te najważniejsze:

  • do ściegu zygzakowego,
  • do ściegu ślepego,
  • do obszywania dziurek,
  • do zamków błyskawicznych.

W razie potrzeby zawsze możesz dokupić stopki, których potrzebujesz.

Przydatna będzie też przynajmniej podstawowa możliwość zmiany położenia igły. Do maszyny powinny być też dołączone dodatkowe szpulki, igły, prujka i narzędzia do konserwacji urządzenia – pędzelek i smar.

Szpulki kolorowych nitek
(źródło: pixabay.com)

Nowa czy używana?

Oczywiście nowa maszyna od producenta jest opcją rozsądniejszą i bezpieczniejszą. Przede wszystkim dostaniesz na nią gwarancję. Bez trudu sprawdzisz też opinie użytkowników o modelu i producencie, a także dostępne dodatki, akcesoria i części zamienne. Plusem jest także możliwość umówienia się na prezentację w specjalistycznym sklepie.  

Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno maszyny używanej, wybieraj z tych modeli, które są solidne i sprawdzone. Przed użyciem możesz, a nawet powinieneś oddać maszynę do serwisu. Chociaż musisz mieć świadomość, że koszty wyregulowania jej i dokonania ewentualnych napraw mogą być tak wysokie, że ostatecznie cenowo wyjdzie na to samo, co w przypadku zakupu nowego urządzenia.

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Modowe prezenty na dzień matki – topowe propozycje
Modowe prezenty na dzień matki – topowe propozycje
Chcesz narysować portret? Przeczytaj nasze wskazówki
Chcesz narysować portret? Przeczytaj nasze wskazówki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*