Rysy na szkle. Jak usunąć je tanio i szybko?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szkło jest pięknym i bardzo delikatnym materiałem. W jaki sposób można usunąć rysy ze szklanych powierzchni?

Jak powstają rysy na szkle?

Najczęstszą przyczyną powstawania rys jest niewłaściwa pielęgnacja powierzchni.: używanie preparatów i szmatek niedostosowanych do szkła. Czasami powstanie rys może być konsekwencją warunków pogodowych lub nieumyślnego ich uszkodzenia.

Jak usunąć rysy?

Rysy na szkle nie wyglądają estetycznie i ich usunięcie może być trudne. Niewielkie rysy można usunąć domowymi sposobami. Najprostszym z nich jest pocieranie szmatką z nałożoną pastą do zębów. Jeśli zarysowania są większe, to pastę należy nałożyć na rysę i pozostawić na całą noc.

Innym sposobem na pozbycie się rys jest pasta do szkła. Można ją zakupić w każdym sklepie budowlanym. Jeśli rysa jest głęboka, to warto skorzystać z pomocy specjalistów, choć w niektórych przypadkach cena usunięcia rysy będzie wyższa niż cena nowej szyby. 

Wosk do polerowania samochodu również świetnie sprawdzi się do usuwania rys na szkle. Idealnie wypełnia ubytki, ponieważ ma gęstą konsystencję. Wystarczy wypolerować szkło miękką szmatką z woskiem. Metoda ta daje długotrwały efekt.

Jak usunąć rysy z okularów?

Porysowane szkła są problemem wielu osób noszących okulary. Zarysowania wyglądają nieestetycznie i wpływają negatywnie na komfort widzenia. Niewielkie zarysowania można usunąć za pomocą wody z mydłem. Tym, co właściwie usuwamy w tym sposobie, jest brud zalegający w rysach, niemniej wciąż wpływa to na poprawę użyteczności szkieł.

Jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny, to wypróbuj polerowanie sodą oczyszczoną. Wystarczy tylko niewielką ilość sody wysypać na rysy i skropić wodą. Po kilku minutach umyć szkła pod bieżącą wodą. Jeśli nie masz w domu sody, to w ten sam sposób możesz spróbować usunąć rysy na okularach za pomocą proszku do pieczenia. 

Jak usunąć rysy z okna?

Niewielkie rysy na oknie możesz usunąć za pomocą popiołu z papierosów. Gdy będzie zimny, nanieś go na rysę za pomocą szmatki i wypoleruj okno. Jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny, to wypróbuj pastę do polerowania szkła. Gdy rysa jest duża lub głęboka, to trzeba skorzystać z usług szklarza lub serwisu okien. 

Jeśli masz w domu środek do polerowania mebli, to możesz użyć go do wypolerowania szyb. Preparat ten usunie rysy, jednak należy wybrać produkt o delikatnym składzie.

Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Jeśli na szybie masz niewielkie zarysowania, to możesz je usunąć za pomocą pasty polerskiej do szkła i filcu. Zanim zaczniesz polerować szybę, to rysę oraz promień w okolicy 40 cm delikatnie podgrzej za pomocą suszarki do włosów. Następnie nanieś preparat na filc i przecieraj podgrzane wcześniej miejsce. Innym sposobem jest usunięcie rys za pomocą gotowego zestawu naprawczego. Można go zakupić w dobrych sklepach motoryzacyjnych.

Zdj. główne: Karl Hedin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*