Jak zrobić wosk do depilacji?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Depilacja woskiem to krótkotrwałe usuwanie włosów mieszaniną wosku, parafiny i gliceryny. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się niechcianych włosów na twarzy i ciele.

Usługa depilacji jest świadczona przez wiele salonów kosmetycznych, ale nie każda kobieta może pozwolić sobie na comiesięczną wizytę u kosmetyczki. W takim wypadku pozostaje wykonać procedurę w warunkach domowych – można skorzystać z gotowych produktów do woskowania lub przygotować samodzielnie mieszankę z wybranych składników.

Jakich składników użyć?

Do podstawy nadają się wosk pszczeli, wosk palmowy (carnauba), kalafonia i parafina. Ta ostatnia jest niezbędna w mieszance dla uzyskania większej plastyczności. Olejki eteryczne i inne naturalne dodatki pomogą aromatyzować kompozycję i nadać jej dodatkowe korzystne właściwości.

Wosk pszczeli. Często jest sprzedawany w brykietach. Jego kolor może być różny w zależności od gatunku roślin, z których zebrano pyłek. Wosk o żółtawobrązowym kolorze jest uważany za najcenniejszy i najbardziej użyteczny (jeśli nie został uzyskany sztucznie za pomocą barwników). Zwróć uwagę także na jednorodność struktury wosku. Z kolei jego autentyczność możesz sprawdzić, uderzając w brykiet – produkt naturalny pęknie.

Wosk palmowy. Uzyskiwany z liści specjalnego rodzaju palm brazylijskich. Zwykle ma formę żółtawych płatków bez zapachu i o gęstej konsystencji. To dobry zamiennik dla wosku pszczelego w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Jest całkowicie hipoalergiczny, dobrze zmiękcza skórę, a równocześnie ją nawilża.

Kalafonia. To składnik pomocniczy. Poprawia przyczepność mieszanki do skóry i zwiększa jej plastyczność. Najlepiej użyć naturalnej kalafonii sosnowej, która ma charakterystyczny połysk i żółtawobrązowy kolor.

Parafina. Dobrej jakości produkt jest biały, bezzapachowy, twardy i śliski w dotyku. W mieszance woskowej parafina zapewnia plastyczność kompozycji i dodatkowe nawilżenie skóry. W żadnym wypadku nie należy używać parafiny sprzedawanej w sklepach budowlanych.

Jak przygotować wosk?

W sieci znaleźć można różne przepisy na mieszankę do depilacji woskiem. Najważniejsze, aby znaleźć taką kompozycję, która odpowiada Twojej skórze – nie uczula jej i nie podrażnia. Pamiętaj też, by ściśle przestrzegać proporcji podanych w przepisach.

  • Przepis 1: wosk palmowy – 360 g; wosk pszczeli – 130 g; gliceryna – 7 ml.
  • Przepis 2: kalafonia – 200 g; wosk pszczeli – 100 g; parafina – 50 g.

Sekret dobrej masy woskowej tkwi w jej bazie – inne dodatki i aromatyzatory to kwestia indywidualna, ale nie warto z nimi przesadzać. Aby zmieszać stałe składniki, należy stopić je w kąpieli wodnej. Gotową mieszaninę można przechowywać w lodówce, podgrzewając przed ponownym użyciem.

Woskowanie w domu – co warto wiedzieć?

Depilacja w domu praktycznie nie różni się od tej w salonie. Ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad:

  • skóra musi być czysta i sucha;
  • dzień przed zabiegiem i dzień po nie można smarować skóry kosmetykami;
  • wosk musi być płynny i mieć temperaturę około 45–50 stopni Celsjusza – można go rozgrzać w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce (około 50 sekund);
  • trzeba być szczególnie ostrożnym, by nie poparzyć skóry;
  • wosk nakładaj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, usuwaj w przeciwnym.

Specjalne paski do depilacji możesz zastąpić naturalną tkaniną. Pojedyncze włoski pozostałe po zabiegu, najlepiej usunąć pęsetą. Z kolei pozostałości wosku możesz pozbyć się za pomocą naturalnych olejków lub tłustego kremu do ciała.

Zdjęcie główne: ivan/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*