Sezon w pełni! Jak przyrządzić szparagi?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szparagi są ulubionym warzywem wielu wegetarian. Są świetnym źródłem witamin i składników mineralnych. Jak można przyrządzić szparagi?

Szparagi – co to?

Szparagi są jadalną byliną z rodziny szparagowatych. Naturalnie występują w rejonie Morza Śródziemnego. Uprawiane są w Europie od starożytności. Szparagi mają bardzo wiele wartości odżywczych i substancji bioaktywnych (5 razy więcej niż w innych warzywach). Nazywane są również królem warzyw.

Najbardziej znane są szparagi białe. Mniej znane w Polsce są szparagi zielone i fioletowe. Najłatwiejsze w obróbce są szparagi zielone. Białe wyróżniają się smakiem i grubością.

Dlaczego warto jeść szparagi?

Szparagi aż w 93% procentach składają się z wody. Mają tylko 18 kcal w 100 g. Są świetnym źródłem błonnika pokarmowego i innych składników odżywczych. Szparagi zawierają beta–karoten (prowitaminę A), witaminę C, E, K oraz witaminy z grupy B. W swoim składzie mają dużo składników odżywczych takich jak: żelazo, potas, jod, fosfor, wapń. 

Szparagi są świetnym źródłem związków biologicznie czynnych, wykazujących właściwości przeciwutleniające. Warzywa te wspomagają również dietoterapię w chorobach sercowo – naczyniowych. Szparagi mają również działanie moczopędne – zmniejszają występowanie kamicy nerkowej.

Jak obierać szparagi?

Warto kupować młode i jędrne szparagi o zwartych główkach. Przed obraniem należy warzywa umyć i wysuszyć. Zdrętwiałe końcówki najlepiej obciąć. Zielonych szparagów z reguły się nie obiera. Jeśli trafisz na grubsze, to obierz tylko dolne partie. Białe szparagi należy delikatnie obrać np. przy pomocy obieraczki.

Jak przyrządzić szparagi?

Szparagi można po obraniu jeść na surowo lub przeprowadzić obróbkę termiczną. Najpopularniejsze jest ich gotowanie, ale są smaczne grillowane i pieczone.

Gotowanie szparagów

Gdy zostaną umyte i obrane, to należy je delikatnie przewiązać nitką. Dzięki temu nie połamią się podczas gotowania. Warto je gotować na stojąco, tak aby główki wystawały znad garnka. Jest to najdelikatniejsza część szparagów, która mięknie pod wpływem pary wodnej.

Zielone szparagi należy gotować około 6 min, białe około 10 min. Do gotowania można dodać sok z cytryny, cukier lub sól. Dzięki temu nie będą miały gorzkiego smaku i zachowają swój kolor. Gdy szparagi będą ugotowane, to muszą być miękkie, lecz nie mogą się rozpadać.

Grillowanie

Do grillowania należy tak samo przygotować szparagi, jak do gotowania. Przed położeniem na grillu trzeba je natrzeć oliwą i przyprawami. Warto grillować szparagi na specjalnych tackach do warzyw.

Smażenie

Do smażenia należy szparagi obrać i umyć. Na rozgrzany tłuszcz wrzuć ząbek czosnku. Smaż warzywa 8–10 min. Do momentu, aż zmiękną i nie stracą koloru. Szparagi świetnie smakują smażone na boczku.

Pieczenie

Pieczenie jest dietetycznym sposobem przyrządzenia szparagów. Warzywa umyj i obierz, następnie włóż do posmarowanego wcześniej olejem żaroodpornego naczynia. Piecz 10–15 min w temp. 200°C. Po upieczeniu powinny być rumiane i kruche.

Blanszowanie

Blanszowanie to krótkie gotowanie we wrzątku (około 2 min). Następnie warzywa należy przelewać zimną wodą około 2 min.

Przeczytaj też czym udekorować kruche ciasteczka!

Zdjęcie główne: douglas miller/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*