Wiosenne ozdoby na Twoje okno. Zrób je sam!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna w tym roku nie rozpieszcza pogodą i każe na siebie czekać. Podpowiadamy, jak wprowadzić wiosenny nastrój do swojego wnętrza za pomocą własnoręcznie wykonanych ozdób okiennych!

Wiosna, w szczególności ta wczesna, to czas, kiedy drzewa i krzewy za oknem bardzo nieśmiało się zielenią i nabierają kolorów. Po jesiennych i zimowych, nieco ponurych miesiącach, wszyscy złaknieni jesteśmy koloru, energii i słońca. W jaki sposób możemy udekorować nasze okna i tym samym zaprosić wiosnę do wnętrz? Podpowiadamy!

Ponadczasowe wianki

Wianek to wyjątkowo wdzięczna i uniwersalna dekoracja. Jeżeli zaopatrzymy się w kilka szkieletów – np. wykonanych z drewna, patyczków, słomy lub pianki, możemy dowolnie przyozdabiać je w zależności od potrzeb i okoliczności. Bazę wianka możemy wykonać samodzielnie albo kupić gotowca w kwiaciarni lub Internecie.

Wianek w oknie kojarzy się raczej ze świętami bożonarodzeniowymi. A przecież niekoniecznie musi tak być! Możemy ozdobić go na Wielkanoc: kolorowe jajka, bukszpan i zajączki bardzo dobrze sprawdzą się w roli nawiązującej do świąt dekoracji. Jeżeli chcemy bardziej wiosenną wersję, wystarczy owinąć wianek baziami, gałązkami wypuszczającymi młode listki albo kiełkującymi krzaczkami jagód zerwanymi w lesie. Możemy także zaopatrzyć się w kolorowe kwiaty, np. w wersji suszonej lub sztucznej, i z nich przygotować wieniec.

Zaangażuj dzieci

Wspólne tworzenie ozdób okiennych to kreatywny pomysł na rodzinne spędzanie czasu. Do stworzenia kolorowych dekoracji wystarczą chociażby farby Window Color. Za ich pomocą każdy z domowników może stworzyć na foliowej koszulce dowolne wiosenne malunki. Kolorowe kwiaty, drzewa, ptaki i motylki to tylko niektóre z propozycji. Wystarczy puścić wodze fantazji lub wydrukować wiosenne kolorowanki. Po wyschnięciu wystarczy nakleić obrazki na okna i cieszyć się wiosenną aranżacją.

Kolejnym prostym pomysłem jest stworzenie wycinanki. Wystarczą kolorowe kartki papieru lub brystolu, szablony, ołówek i nożyczki. Postrzępiony papier może imitować trawę, do tego wystarczy dorobić kilka kwiatków i łąka gotowa. Można także pokusić się o większe dekoracje – bociana, jaskółki, króliki, a może tęczę. Papierowe ozdoby wystarczy nakleić na szybę dwustronną taśmą klejącą.

Trójwymiarowe dekoracje

Ciekawym rozwiązaniem na dekorowanie okien jest umieszczanie większych instalacji, dekoracji i stroików trójwymiarowych. Rzecz jasna nie możemy zamontować ich bezpośrednio na szybie. Przymocowujemy je do karnisza albo do sufitu – w miejscu nieco oddalonym od szyby. Przygotowując takie dekoracje, warto zrezygnować z firanki albo dobrać taki model, który podkreśli walory ozdoby.

Pierwszym pomysłem są dekoracje wykonane na grubym patyku. Będąc na spacerze w lesie warto zebrać kilka połamanych gałęzi drzew. Stanowią one dekorację samą w sobie. Gałąź podwieszamy na sznurkach lub wstążkach pod karnisz lub na haczykach zamontowanych w suficie. Samą gałązkę dekorujemy np. wydmuszkami, papierowymi kwiatami, ptaszkami. Do naszego stelaża można także przymocować małe słoiczki albo miniaturowe wazoniki, do których włożymy cięte tulipany.

W lekkim oddaleniu od szyby możemy także zamontować modne klatki lub miniaturowe konewki. Tego typu akcesoria bez problemu kupimy w kwiaciarni lub w internecie. Jest to nieco bardziej awangardowe rozwiązanie dla odważnych. Do konewek można powkładać mini bukieciki, bazie lub złoty deszcz. Prostszym i lżejszym rozwiązaniem jest własnoręczne przygotowanie rożków z papierowych serwetek i włożenie do środka kwiatowych dekoracji.

Flamastry do szyb

Wiele lokali gastronomicznych i sklepów przyozdabia witryny za pomocą kolorowych pisaków do szyb. W niektórych domach białym markerem ozdabia się szyby na Boże Narodzenie. Czemu więc nie przenieść tej tradycji na wiosnę? Zarówno białe jak i kolorowe mazaki świetnie sprawdzą się do szybkiej dekoracji okna. Niewątpliwym atutem tej techniki jest cena – markery kosztują raptem kilka złotych, są bardzo wydajne i łatwo się zmywają.

Zdj. główne: Danielle Gehler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*