Sprawdź, czy nadajesz się na tatuażystę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zawód tatuatora to nie tylko możliwość twórczego wyrazu na ciałach obcych ludzi – w dodatku za pieniądze. To także olbrzymia odpowiedzialność i spora dawka wiedzy. Jakie umiejętności przydadzą się w tym fachu?

Tatuowanie dopiero od niedawna zaczęło być szerzej postrzegane jako forma sztuki. Mocno zakorzeniona konotacja ze światem przestępczym i odsiadką w więzieniu przez wiele lat dominowały w jego postrzeganiu. Salonów tatuaży przybywa. Wiele osób chce realizować swoją artystyczną pasję właśnie w tym zawodzie. Jakie cechy i umiejętności mogą okazać się tu niezbędne?

Talent plastyczny

Bez dwóch zdań podstawa i punkt wyjścia do dalszych rozważań. Talent plastyczny i dobre oko są niezbędne w zawodzie tatuatora. Poczucie smaku, stylu, pewna ręka, określona kreska. Przyszły tatuator musi mieć swój styl i wyćwiczoną rękę. Wiele rzeczy można w tej materii wypracować, jednak ta iskra musi już być w człowieku.

Tatuażysta przygotowuje projekt na tablecie graficznym lub odręcznie. Musi mieć zdolność szybkiego reagowania na uwagi klienta, ale też potrafić doradzić. Nie każdy ma ten zmysł.

Maszynka do tatuowania
(fot. Andrej Lišakov, źródło: unsplash.com)

Solidny warsztat

Warsztat w sensie przygotowania. Wyćwiczenie ręki w rysowaniu to jedno, a praca na skórze to nieco inna bajka. Przyszły tatuażysta powinien jak najwięcej praktykować. Na rynku istnieją skóry syntetyczne do ćwiczeń, skóry zwierzęce (np. świńskie), niektórzy wykorzystują owocowe skórki (np. od banana). Skóra ma zupełnie inną strukturę niż papier lub powierzchnia tabletu. Oczywiście nic nie zastąpi ćwiczenia na prawdziwej, ludzkiej skórze – jednak zanim przejdziemy do tego etapu, warto zbudować solidne podstawy. Materiał szkoleniowy prędzej wybacza błędy niż niezadowolona koleżanka.

Wiedza

Tatuowanie to odrębna gałąź wiedzy. Dodatkowo dzieli się ona na kilka pomniejszych konarów. Z jednej strony ogrom wiedzy technicznej, z drugiej medycznej.

Maszynka do tatuażu
(źródło: pixabay.com)

Wiedza techniczna

Maszynki, igły, tusze – to tylko wierzchołek góry lodowej. Tatuator powinien umieć dobrać odpowiednią igłę do stylu wykonywanego tatuażu. Musi wiedzieć, jak zachowuje się posiadany sprzęt w kontakcie z różnego rodzaju skórą. Jak odpowiednio wbić igłę, aby nie było to zbyt płytko lub zbyt głęboko. Nie chcemy przecież ani żeby tatuaż się rozlał, ani aby powstała blizna. Tusze mogą uczulać. Każdy kolor może zachowywać się inaczej. Dodatkowo dochodzi wiedza o tym, jak tatuaż pielęgnować, czym go zabezpieczać.

Wiedza medyczna

Kolejnym aspektem jest wiedza o ludzkim ciele. Tatuażysta musi wiedzieć, które części ciała nadają się do tatuowania, a które nie. Tak jest np. w przypadku blizn i znamion. Szczególnie wrażliwe miejsca jak np. genitalia, powieki, gałki oczne, twarz również powinny być traktowane profesjonalnie. Bardzo łatwo tu o uszkodzenia i nieodwracalne uszczerbki na zdrowiu. Niektóre szkoły fizjoterapeutyczne zwracają nawet uwagę, że wykonanie tatuażu w nieodpowiednim miejscu może przyczynić się powstania kontuzji i urazów.

Wiedza o BHP

Tatuażysta pracuje z żywym organizmem i musi szczególnie przestrzegać zasad BHP. Higiena przede wszystkim! Igły, krew, mikrourazy – to wszystko wymaga surowego przestrzegania sterylności. Tatuator powinien bezwzględnie pracować w jednorazowych rękawiczkach. Wszystkie odpady również powinny być szczególnie traktowane. Jest to niebezpieczny odpad medyczny, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób trzecich. Zamiłowanie do czystości i porządku powinny cechować przyszłego adepta sztuki tatuażu.

Dystans i cierpliwość

Tatuowanie to proces czasochłonny. Każdy klient znosi go inaczej. Jedni dzielnie wytrzymują ból, drudzy domagają się częstych przerw. Podczas wielogodzinnych sesji trzeba wytrzymać z klientem, nawet jeśli rozmowa się nie klei. Nie zawsze tatuator będzie też mógł realizować się artystycznie według swojego gustu i smaku. W myśl zasady klient nasz pan może przyjdzie nam wytatuować 100 kotwic? O ile bardziej ugruntowani zawodowo tatuażyści mogą odmówić takiej usługi, to na początku jest to trudne. Każdy początkujący w zawodzie chce ćwiczyć na żywym ciele – nawet kosztem własnych preferencji artystycznych.

Tatuowanie to zawód wynikający z pasji. Można być dobrym rzemieślnikiem i poprawnie wykonywać zlecenia. Jednak to indywidualizm i charakter twórcy stanowią o spektakularnym efekcie. Tatuaż to decyzja na całe życie – zarówno dla klienta, jak i wykonawcy. Ważne, aby obie strony były zadowolone i dumne z rezultatu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*