Te kwestie warto wiedzieć przed zrobieniem prawa jazdy

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Własne auto oferuje mnóstwo możliwości – stajesz się niezależny od komunikacji miejskiej czy dalekobieżnej i możesz dostać się nawet w miejsca, do których nie docierają autobusy lub pociągi. Aby jednak zacząć podróżować samochodem, konieczne jest prawo jazdy. O czym warto wiedzieć przed przystąpieniem do kursu? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek!

Jak wygląda kurs na prawo jazdy?

Kurs, który pozwoli Ci uzyskać wymarzone prawo jazdy, jest podzielony na dwie części. Czeka na Ciebie 30 godzin teorii oraz tyle samo praktyki. Możesz też zdecydować się na lekcje doszkalające. W trakcie kursu zdobędziesz wiedzę teoretyczną o poruszaniu się po drodze, nauczysz się techniki jazdy pod czujnym okiem instruktora i dowiesz się, co znajduje się pod maską samochodu. Więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule: https://freelancemama.pl/myslisz-o-zrobieniu-prawa-jazdy-o-tym-musisz-wiedziec/

Kto może przystąpić do kursu na prawo jazdy?

Od 2014 roku, aby przystąpić do kursu na prawo jazdy, należy wyrobić PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Zanim jednak będziesz mógł złożyć wniosek, musisz dopełnić kilku formalności. Konieczne będzie wykonanie badań lekarskich, które kosztują około 200 zł. W ich trakcie sprawdzony zostanie Twój wzrok, słuch, zmysł równowagi, a także układ ruchu. 

Do tego musisz również wybrać się do fotografa – do założenia PKK potrzebne jest zdjęcie. Za komplet czterech fotografii zapłacisz około 30 zł. Gdy masz zdjęcia oraz pozytywny wynik badań lekarskich, możesz złożyć wniosek o PKK z załącznikami, czyli:

 • orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi,
 • aktualnym zdjęciem,
 • dokumentem, który potwierdza adres zameldowania lub zaświadczeniem o zameldowaniu,
 • pisemną zgodą rodzica lub opiekuna prawnego – jeśli nie masz jeszcze 18 lat.

Złożenie wniosku o PKK jest bezpłatne. Dokument możesz pobrać na stronie internetowej urzędu lub w szkole jazdy, a także w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania i złożyć go online. Pamiętaj, że aby przystąpić do kursu na prawo jazdy, musisz mieć ukończone 18 lat lub 17 lat i 9 miesięcy – w tym ostatnim wypadku konieczna będzie pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. 

Kurs na prawo jazdy kat. B – ile kosztuje?

Cena kursu na prawo jazdy zależy od kilku czynników. Wpływ na nią mają przede wszystkim:

 • Miejsce zamieszkania – jeśli robisz kurs w dużym mieście, gdzie jest spora konkurencja, możesz znaleźć atrakcyjne oferty. Z kolei w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma tylu kandydatów, opłata za szkołę może być wyższa.
 • Renoma szkoły – wysoko oceniane szkoły na pewno będą droższe, jednak mogą pochwalić się też lepszym przygotowaniem kandydatów do egzaminu.
 • Dodatkowe benefity – na ostateczną cenę wpływ mogą mieć materiały edukacyjne, dodatkowe godziny jazdy czy szkolenie z pierwszej pomocy.
 • Typ kursu – tryb przyspieszony będzie z pewnością droższy, inaczej też wygląda cennik zajęć indywidualnych i grupowych. Istnieje również możliwość skorzystania z tańszych kursów teoretycznych online.

W miastach wojewódzkich kurs na prawo jazdy kat. B kosztuje od 2700 do nawet 4000 zł. Kwotę często można rozłożyć na raty, jednak najprawdopodobniej ostateczna cena będzie wówczas nieco wyższa.

Jakie są koszty egzaminów?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B to koszt ok. 50 zł, a praktyczny – 200 zł. Jeśli interesuje Cię kategoria C, D lub B+E, na drugą część wydasz 250 zł. Pamiętaj – gdy nie uda Ci się zdać za pierwszym razem, wszystkie koszty będziesz musiał ponieść ponownie. 

Ile ostatecznie wydasz na zrobienie prawa jazdy?

Zbierając wszystkie informacje, na prawo jazdy (zdając przy pierwszym podejściu) ostatecznie wydasz około 3900 zł. Na cenę składają się:

 • badania lekarskie (200 zł),
 • zdjęcie (ok. 30 zł),
 • kurs (średnio ok. 3400 zł),
 • egzamin teoretyczny (50 zł),
 • egzamin praktyczny (200 zł),
 • wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Jakie koszty czekają na Ciebie po zdaniu prawa jazdy?

Masz już prawo jazdy i samochód? To z pewnością nie koniec wydatków. Koszty, z jakimi musisz się liczyć, to między innymi cena zarejestrowania auta, przeglądy techniczne,  ewentualne naprawy oraz ubezpieczenie. Obowiązkowe jest OC, które chroni przed ewentualnym kosztem napraw auta osoby trzeciej (np. w przypadku stłuczki z Twojej winy), jednak warto zainwestować też w AC i NNW. 

Pamiętaj też o kosztach paliwa. Krótkie trasy, np. z domu do pracy, nie wygenerują takich kosztów, jak np. wycieczka z jednego krańca Polski na drugi. Przykładowo, jeśli mieszkasz w Rzeszowie, a podróżujesz do Szczecina, przeczytaj tutaj, czy oprócz podróży samochodem nie ma tańszych alternatyw. 

O czym jeszcze warto pamiętać przed kursem prawa jazdy?

Jeśli masz już prawo jazdy kat. B i planujesz też zdobycie innych uprawnień, musisz ponownie założyć profil PKK. Do wymienionych na początku dokumentów, dodaje się wówczas ksero już posiadanego prawa jazdy oraz orzeczenie od psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania danym pojazdem. Ceny kursów na kat. C i wyżej będą też wyższe. Warto się na to przygotować!

Zdjęcie: materiał Klienta.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektywnie wykorzystać obrazkowe oznaczenia cen w swoim biznesie?
Jak efektywnie wykorzystać obrazkowe oznaczenia cen w swoim biznesie?
Jak pakować prezenty?
Jak pakować prezenty?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*