Transportowe ABC dla przedsiębiorców

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Transport to niezwykle ważna gałąź gospodarki i przemysłu. Dzięki przedsiębiorcom, którzy działają w tym obszarze, możliwe jest przewożenie różnych towarów na terenie naszego kraju i nie tylko. Co za tym idzie – wszystkie pozostałe elementy systemu gospodarczego mogą działać prawidłowo. Zastanówmy się, jakie czynniki mogą być istotne dla osób, które chciałyby rozpocząć prowadzenie tego typu działalności.

Odpowiedni biznesplan kluczem do sukcesu

W obszarze transportu będziemy mieć do czynienia z niemałą konkurencją. To dlatego, zanim przejdziemy do jej właściwego założenia, warto podjąć się stworzenia biznesplanu. Warto przemyśleć, w jaki sposób wybijemy się pośród naszych rynkowych rywali, a także jak poradzimy sobie z ewentualnymi przeszkodami, takimi jak nieterminowe płatności, nieuczciwi kontrahenci czy nierzetelni kierowcy. Prowadzenie własnej działalności wiąże się z niemałym ryzykiem – jeśli jednak odpowiednio wcześnie przemyślimy różnorodne, powiązane z nią kwestie, a także sporządzimy plan finansowy, inwestycyjny oraz marketingowy, możemy mieć znacznie większe szanse na powodzenie. Przy tworzeniu biznesplanu, warto rozważyć współpracę z podmiotami, oferującymi takie usługi jak kompleksowa obsługa firm transportowych w zakresie leasingu, ubezpieczeń floty i księgowości.

Wiele wymagań na początek

Działalność transportowa wymaga od potencjalnych przedsiębiorców spełnienia szeregu określonych warunków, a także uzyskania licencji. Przede wszystkim nie mogą być to osoby skazane za umyślne przestępstwa, a także muszą oni posiadać rzeczywistą siedzibę firmy, certyfikat kompetencji zawodowych czy zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Aby uzyskać ten dokument, należy zdać egzamin w Instytucie Transportu Samochodowego lub potwierdzić swoje wykształcenie zdobyte na kierunku studiów związanym z dziedziną transportu.

Ogromne znaczenie ma także licencja na wykonywanie transportu drogowego – tego rodzaju dokument do tej pory był nam potrzebny, jeśli mieliśmy zamiar przewozić towary pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony. Zgodnie z pakietem mobilności, od maja 2022 roku firmy trudniące się transportem busami również muszą posiadać licencję transportową.

Firmę transportową można prowadzić na wiele różnych sposobów – przykładowo w formie JDG czy spółki cywilnej. Jeśli jednak nie chcemy odpowiadać swoim majątkiem, a w biznes chcemy wejść w kilka osób, warto rozważyć założenie spółki Z O.O. Jest to forma, która ma własną osobowość prawną, a co za tym idzie, w przypadku niepowodzenia nie będziemy narażeni, że stracimy dom, prywatny samochód czy inne mienia. Podczas rejestracji firmy wskazuje się kody PKD – w przypadku działalności transportowej główny kod to 49.41.Z.

Duże koszty początkowe – konieczny może być zapas funduszy!

W branży transportowej należy liczyć się z ogromnymi kosztami początkowymi. Przed założeniem firmy warto więc posiadać zaplecze finansowe, pozwalające na utrzymanie się na rynku przez kilka miesięcy. Pamiętajmy, że terminu płatności w transporcie mogą wynosić nawet 90 dni od daty dostarczenia dokumentów poświadczających transport. W praktyce oznacza to, że bardzo często przelew dostaniemy nawet po dwóch miesiącach od daty faktycznego wykonania usługi transportowej.

Jak już wspomnieliśmy, założenie firmy transportowej wiąże się ze sporymi kosztami. Są to między innymi ubezpieczenia pojazdów, obowiązkowa polisa OCP przewoźnika, ubezpieczenie cargo, które warto posiadać, koszty samych pojazdów lub wpłaty własnej w przypadku leasingowania, ich eksploatacji oraz serwisowania.

Jak szukać rabatów na paliwo i części oraz kontrahentów?

W jaki sposób można złagodzić swój start w świecie transportowym? Podpowiadamy – dobrą metodą może być dołączenie do związku, który zrzesza przedsiębiorców z dziedziny transportu. Jeśli uzyskanie znacznie lepszych warunków zakupowych na produkty, takie jak paliwo czy opony wydaje Ci się interesujące, powinieneś zapoznać się z ofertą Transportowej Grupy Zakupowej, której głównym celem jest wspomaganie mniejszych firm. Znalezienie kontrahentów umożliwią Ci z kolei platformy transportowe, prasa branżowa czy fora internetowe, na których ogłaszają się zleceniodawcy.

Fot.: ELEVATE/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*