Jak zapakować paczkę do wysyłki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podczas transportu paczki są narażone na szereg czynników, które czasami negatywnie wpływają na ich wygląd. Jak powinno się przygotowywać produkty do wysyłki, aby dotarły do odbiorców w nienaruszonym stanie? Przedstawiamy garść przydatnych wskazówek.

Zwykły karton jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, które nasuwa nam się, gdy myślimy o przygotowaniu paczek do wysyłek. Faktycznie, solidne kartonowe opakowanie będzie najlepszym wyborem, gdy chcemy spakować dużą przesyłkę kurierską. W przypadku wysyłki dokumentów, prasy czy książek lepszym wyborem będzie koperta kurierska z folią bąbelkową. Z kolei meble, sprzęty RTV i AGD, części samochodowe czy przedmioty ważące ponad 30 kg najlepiej transportować na paletach kurierskich.

Musimy pamiętać, że kartonowe pudełka nie stanowią wystarczającej ochrony dla przesyłki. Z tego względu powinniśmy zadbać o wypełnienie kartonu materiałem, który zabezpieczy zawartość przed wstrząsami. Do tego warto jeszcze pomyśleć o zabezpieczeniu wysyłanych przedmiotów przed wilgocią.

Jak dobrze przygotować paczkę?

  1. Kartony

W większości przypadków karton jest najlepszym wyborem podczas przygotowywania paczek do wysyłki. Warto zdecydować się na kartony fasonowe. Są to tzw. opakowania wykrojnikowe zamykane na zakładki, dzięki którym czas pakowania paczek ulega znacznemu skróceniu. Nieco droższym rozwiązaniem są kartony sztancowane, które tworzy się zgodnie z rozmiarami podanymi przez klienta. Takie opakowanie jest idealnie dopasowane do wymiarów przesyłki, przez co nie trzeba jej dodatkowo zabezpieczać.

  1. Foliopaki kurierskie

Kartonowe opakowania nie chronią przesyłek przed warunkami atmosferycznymi, a w szczególności przed deszczem i wilgocią. Stąd dobrą praktyką jest owijanie wysyłanych przedmiotów w folię lub zabezpieczanie ich foliowymi foliopakami. Foliopaki to nieprzezroczyste opakowania wykonane z elastycznej folii LDPE, które wyróżniają się trwałością i chronią różnego rodzaju przedmioty przed czynnikami zewnętrznymi.

  1. Wypełniacze

Bardzo często zdarza się, że po włożeniu do kartonu zabezpieczonej przesyłki w opakowaniu wciąż jest dużo wolnej przestrzeni. Nie możemy jej zostawić, bo w trakcie transportu przesyłka będzie się obijać, co może doprowadzić do jej zniszczenia. Wolne przestrzenie w paczce możemy zniwelować różnego rodzaju wypełniaczami. Do wyboru mamy:

  • folię bąbelkową – najpopularniejszy materiał do zabezpieczania paczek,
  • poduszki powietrzne – sprawdzą się w przypadku większych przesyłek,
  • ekologiczne wypełniacze paczek typu Skropak – w pełni biodegradowalne,
  • Sizzlepak – naturalny wypełniacz z kory drzewnej,
  • wełnę drzewną – najbardziej ozdobna forma wypełniacza.


Fot.: Ron Lach/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*