Aerograf. Urządzenie, którym szybko pomalujesz swoje wyroby

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aerografia to technika nakładania farby na powierzchnię bez jej dotykania. Znajduje zastosowanie m.in. w branży beauty, przemyśle, auto tuningu, cukiernictwie czy rękodzielnictwie.

Jednym z urządzeń wykorzystywanych w tej technice jest aerograf. To niewielkie narzędzie, proste w obsłudze i niedrogie, co sprawia, że jest rozwiązaniem ogólnodostępnym, uniwersalnym i wszechstronnym. Będzie szczególnie przydatne w sytuacji, gdy musimy nałożyć na powierzchnię bardzo cienką warstwę farby, wykonać precyzyjny malunek lub pomalować niewielkie elementy. Jego zalety szczególnie mogą docenić rękodzielnicy, którzy często stają przed takimi wyzwaniami, choć należy wspomnieć, że nie każdy lubi się z aerografem.

Jak działa aerograf?

Narzędzie jest podłączone za pomocą węża wysokociśnieniowego do sprężarki. Po naciśnięciu dźwigni spustowej (spustu) do urządzenia dostarczane jest sprężone powietrze, które w trakcie przemieszczania się zasysa farbę umieszczoną w zbiorniku. Wylot dyszy blokuje igła regulująca.

Kiedy naciskamy spust, przesuwa się i powstaje szczelina, przez którą mieszanina powietrza i farby wydostaje się, tworząc strumień. Im mocniej naciskasz spust, tym większa będzie szczelina i większy będzie strumień. Cząstki rozpylane aerografem mają mikroskopijną dyspersję, dzięki czemu warstwa farby przylega płasko bez szorstkości i nierówności.

Aerograf składa się z:

  • korpusu;
  • zbiornika na farbę;
  • dyszy z kapą kierunkową;
  • spustu;
  • igły regulacyjnej;
  • zaworu;
  • podłączenia węża;
  • sprężyny i nakrętki.

Oprócz tego do pracy z urządzeniem niezbędne są sprężarka i wąż doprowadzający powietrze.

Aerografy występują w kilku rodzajach, ale najpopularniejsze są dwa: pojedynczego i podwójnego działania. Pierwszy kontroluje tylko powietrze, drugi dopływ powietrza i farby.

Narzędzia pojedynczego działania są niedrogie i mają niewielką liczbę elementów, dzięki czemu są łatwe w użyciu i czyszczeniu. Z ich pomocą nie można jednak nakładać małych plam lub pasów, są również trudne w regulacji.

Praca z aerografem podwójnego działania pozwala na lepszą precyzję, ale takie urządzenia są droższe i trudniejsze w obsłudze, mają dużą liczbę elementów i wymagają starannej pielęgnacji. Ich czyszczenie jest dość czasochłonnym zajęciem.

Aerograf podczas pracy
(fot. esemelwe / E+ / Getty Images)

Zastosowanie i możliwości aerografu

Mimo niewielkich rozmiarów aerograf jest bardzo przydatnym i wszechstronnym narzędziem. Z jego pomocą można namalować obraz z drobnymi szczegółami i o niemal fotograficznej jakości. Urządzenie może być używane przez projektantów w pracach czysto malarskich, do pokrywania farbą małych obszarów oraz krawędzi.

Farby stosowane w aerografach po rozpyleniu są w stanie podzielić się na mikrocząstki i mogą być przygotowywane na różnych bazach, co sprawia, że nadają się do malowania prawie wszystkich powierzchni: drewna, metalu, papieru, plastiku, ceramiki i tkanin.

Za ich pomocą wykonywane są złożone rysunki na karoserii samochodów, a także ramach rowerowych. Istnieją również urządzenia, za pomocą których tworzone są złożone wzory na paznokciach oraz specjalne aerografy do wyrobów cukierniczych.

Kryteria wyboru aerografu

Zwykle stosuje się niedrogie aerografy z cienką dyszą i igłą. Nawet początkujący mogą pracować z takim urządzeniem. Jednak ci, którzy chcą profesjonalnie zajmować się aerografią, powinni przy wyborze uwzględnić kilka rzeczy:

  • objętość zbiornika barwnika, najlepiej większa od 2 ml;
  • uszczelnienie igły i dyszy – malowanie będzie wygodniejsze, jeśli uszczelki będą wykonane z teflonu;
  • średnica dyszy w wysokiej jakości aerografach powinna wynosić co najmniej 2 mm;
  • podstawowe elementy, takie jak zbiornik, spust i dysza powinny być łatwo wymienialne;
  • ochrona uszczelek przed działaniem stosowanych odczynników;
  • możliwość regulacji ciśnienia i podawania farby.

Zasady pracy z aerografem

Nawet niedoświadczeni rzemieślnicy używają aerografu, ponieważ praca z nim nie jest trudna. Jak prawidłowo korzystać z takiego narzędzia? Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, musisz przestrzegać podstawowych zasad:

1. Zacznij malowanie na obszarze próbnym. Jeśli urządzenie jest źle skalibrowane, może wystrzelić plamę farby i zepsuć całą kompozycję lub projekt.

2. Nakładaj farbę starannie, równomiernymi ruchami. To pozwoli uniknąć powstawania smug lub innych niedoskonałości.

3. Nie trzymaj narzędzia zbyt blisko powierzchni, ponieważ warstwa farby będzie nierówna, co doprowadzi do kapania.

4. Po zakończeniu pracy wyczyść urządzenie rozpuszczalnikiem dostosowanym do składu użytej farby.

Zalety pracy z aerografem są oczywiste – niska cena, łatwa obsługa, precyzja i szerokie możliwości zastosowania. To z pewnością urządzenie, które przyda się każdemu rękodzielnikowi i artyście.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*