Co to są soczewki sferyczne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sferyczne soczewki kontaktowe to rodzaj soczewek kontaktowych, które pomagają ludziom widzieć wyraźnie, gdy je noszą. Są one również znane jako soczewki regularne lub jednodniowe, lub soczewki polimakonowe i silikonowo-hydrożelowe.

Czym charakteryzują się soczewki sferyczne?

Są miękkie, przezroczyste i elastyczne. Mają cienki środek soczewki, który jest wykonany z silikonowego hydrożelu, który przepuszcza tlen. Pomaga to utrzymać zdrowe oczy poprzez zmniejszenie zmęczenia i suchości oczu. Kontaktowe soczewki sferyczne wykonane są ze specjalnego rodzaju tworzywa sztucznego o nazwie hydrożel silikonowy, który jest przezroczysty i elastyczny. Są również lekkie i trwałe. Sferyczne soczewki kontaktowe są cienkie, elastyczne i wygodne. Według producenta soczewki pozwalają na przenikanie tlenu przez soczewkę do rogówki, co oznacza, że możesz je nosić przez długi czas bez podrażnień i dyskomfortu oczu.

  • Są to soczewki korekcyjne, które pomagają ludziom widzieć wyraźnie.
  • Wykonane są z hydrożelu silikonowego, dzięki czemu są cienkie i elastyczne.
  • Mogą być noszone do jednego roku bez konieczności wymiany.

Jakie są rodzaje soczewek sferycznych?

Sferyczne soczewki kontaktowe mogą nosić osoby z problemami z rogówką, takimi jak stożek rogówki czy suche oczy, a także osoby, które chcą skorygować problemy z widzeniem, takie jak astygmatyzm. Soczewki sferyczne występują w wielu różnych typach i rozmiarach, w zależności od Twoich potrzeb.

Czym się różnią soczewki toryczne od sferycznych?

Soczewki toryczne służą do korekcji astygmatyzmu, natomiast soczewki sferyczne do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności. Toryczne soczewki kontaktowe występują również w różnych mocach, co oznacza, że mogą je nosić osoby, które mają zarówno astygmatyzm, jak i krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Soczewki kontaktowe sferyczne to najczęściej spotykany rodzaj soczewek kontaktowych. Jak sama nazwa wskazuje, mają one sferyczny kształt, dzięki któremu dobrze dopasowują się do kształtu Twojego oka. Toryczne soczewki kontaktowe są również używane do korekcji wzroku i występują w wielu różnych rodzajach. Są one wykonane z materiałów takich jak silikon lub plastik i mogą być noszone do sześciu miesięcy przed wyrzuceniem.

Soczewki sferyczne – dla kogo są przeznaczone i jak działają?

Są idealne dla osób, które mają łagodne lub umiarkowane problemy z widzeniem. Mogą je nosić osoby, które mają krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Sferyczne soczewki kontaktowe występują w różnych rodzajach, takich jak soczewki do noszenia w trybie dziennym i przedłużonym. Zwróć uwagę na to, że:

  • Soczewki jednodniowe są jednorazowe i mogą być noszone tylko przez jeden dzień. Nie nadają się do noszenia na noc, ponieważ mogą powodować problemy takie jak suchość oczu i podrażnienia.
  • Soczewki o przedłużonym trybie noszenia można nosić na noc, ale przed kolejnym użyciem należy je dokładnie wyczyścić.

Mogą być używane zarówno do celów ogólnych, jak i specjalnych. Rodzaj soczewek, które otrzymasz, będzie zależał od Twoich konkretnych potrzeb. Poza tym są one również odpowiednie dla osób, które przeszły operację oczu lub cierpią na zespół suchego oka. Zauważ, że są najbardziej powszechnym rodzajem soczewek kontaktowych i mogą być noszone przez osoby ze wszystkimi rodzajami problemów ze wzrokiem.

Sferyczne soczewki kontaktowe są też dobre dla osób, które mają nieregularny kształt rogówki lub tych, które muszą nosić soczewki przez cały dzień. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, silikonowo-hydrożelowe, a nawet z materiałów gazoprzepuszczalnych.

Fot.: Andriyko Podilnyk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*