Jak pakować prezenty?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prezenty – kto ich nie kocha? Uwielbiamy je zarówno dawać, jak i otrzymywać. Nie każdy potrafi jednak je poprawnie zapakować. A czy Ty umiesz?

Od czego zacząć

Zacznij od wybrania odpowiedniego opakowania. Pudełka prezentowe dostępne są w najróżniejszych wymiarach, więc dobierz takie, które będzie ciasno przylegało do wybranego prezentu. Szczególnie jeśli zawartość opakowania jest cenna, zadbaj o to, by jakakolwiek pusta przestrzeń między przedmiotem w środku a pudełkiem została dobrze wypełniona. Możesz do tego użyć skrawków szarego papieru, folii bąbelkowej, ręcznika papierowego lub styropianu. Nada się każdy materiał, który będzie amortyzował ewentualny upadek.

Jeśli twój prezent jest wyjątkowo mały lub ma niestandardowe wymiary, koperty bąbelkowe będą lepszym wyborem. Możesz do nich schować pamiętnik lub drobną biżuterię jak kolczyki lub pierścionek.

Co będzie potrzebne?

Oczywiście, ozdobny papier do pakowania, a także nożyczki i taśma. Oprócz tych podstawowych przedmiotów tak naprawdę potrzebujesz tylko tego, co planujesz wykorzystać przy pakowaniu. Mogą być to kolorowe naklejki, już gotowe kokardy czy satynowe wstążki. Jeśli nie chcesz używać zwykłej przezroczystej taśmy, przygotuj sobie tasiemkę washi.

Domowe pakowanie prezentów
(fot. Astrakan Images / Cultura / Getty Images)

Pakowanie czas zacząć

Na samym początku upewnij się, że twój prezent nie ma żadnych widocznych metek czy uszkodzeń. Następnie zmierz, jakiej ilości papieru ozdobnego potrzebujesz. Możesz sobie pomóc w obliczeniach poprzez odrysowanie wymiarów opakowania. Wystarczy, że pudełko umieścisz na kawałku papieru i ołówkiem zaznaczysz jego podwójną długość oraz szerokość ścian.

Kiedy masz już przygotowaną odpowiednio dużą płachtę, połóż ją na czystej, płaskiej powierzchni. Jeśli nie widzi ci się sprzątanie na szybko zabałaganionego stołu, wykorzystaj kawałek podłogi.

Przygotowane pudełko umieść na samym środku płachty tak, by jego ściany leżały równolegle do krańców papieru. Chwyć dłuższy fragment płachty i owiń go wokół pudełka, a następnie zaklej taśmą. Proces ten powtórz z drugą stroną.

Powinny ci zostać dwa krótsze końce płachty, które jeszcze nie zostały zawinięte. Przyciśnij jeden do pudełka tak, by jego brzegi utworzyły trójkąt. Rozprostuj i przygnieć jakiekolwiek niedoskonałości. Chwyć za trójkątne brzegi i przyłóż je do pudełka, a następnie zabezpiecz taśmą. Gotowe!

Co zrobić, jeśli mamy za mały kawałek papieru?

Roześmiana dziewczynka z papierem prezentowym
(fot. Elva Etienne / Moment / Getty Images)

Być może nie masz już więcej rolki do wykorzystania, a może chcesz po prostu zaoszczędzić papier ozdobny, który potrafi być kosztowny. Powody są nieważne. Jeśli wycięta przez nas płachta papieru okazała się za mała dla rozmiaru pudełka, jest na to metoda!

Ustaw pudełko na środku wyciętego kawałka nie równolegle, a diagonalnie. Płachta pod opakowaniem powinna wyglądać jak romb, nie prostokąt. Chwyć za większy bok papieru i owiń go wokół pudełka. Nie przejmuj się, że ma kształt trójkąta i nie pokrywa brzegów opakowania. Żaden projekt DIY nie wygląda dobrze aż do samego końca procesu.

Zabezpiecz taśmą owinięty kawałek. Tym razem chwyć za mniejszy bok i przyciągnij go do pudełka tak, by jego brzeg ułożył się równolegle do krańca prezentu. Zaklej ten element i tak samo postąp z drugim mniejszym kątem płachty. Teraz wystarczy, że resztę papieru owiniesz wokół pudełka, aby twój prezent był gotowy.

Jak ozdobić pudełko?

Jak tylko zechcesz! Standardem jest zwykła wstążka i kokarda, ale nic cię tak naprawdę nie ogranicza. Pięknie prezentują się drobne prace origami, szczególnie jeśli są wykonane z tego samego papieru, który został użyty do pakowania. Sprawiają wtedy wrażenie, jakby powstały w wyniku całego procesu, a nie zostały potem doklejone jako oddzielne ozdoby.

Co wtedy, kiedy zdasz sobie sprawę, że nie masz wstążki? Użyj kolorowej taśmy washi, by stworzyć pozory, że pudełko zostało owinięte. Możesz zakupić ją w przeróżnych wzorach i kolorach, a co ważniejsze, z łatwością odkleisz ją od papieru bez jego uszkodzenia. Jeśli zależy ci na tym, by obdarowana osoba mogła zachować sobie opakowanie po prezencie, taśma washi będzie również lepszym wyborem do zabezpieczenia papieru niż zwykła transparentna taśma.

Przeczytaj także o tym, jak kofrety przydadzą się do pakowania Twojego rękodzieła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*