Jeśli jesteś rękodzielnikiem i często coś wysyłasz, to za każdym razem, opakowanie trafia do kosza na śmieci, a potem na wysypisko. Oznacza to, że regularnie wytwarzasz odpady, a nawet możliwe jest, że materiały, które się do tego nadają, nie zostaną poddane recyklingowi ani ponownie użyte.
Na szczęście przejście na ekologiczne opakowania może przynieść korzyści zarówno Tobie, jak i Twoim klientom, nie wspominając o mniejszym wpływie na środowisko. Jeśli chcesz wdrożyć ekologiczne opakowania w swojej firmie, oto kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę.
8 kryteriów eko-opakowania
Opakowania ekologiczne wykonane są z przyjaznych dla środowiska materiałów i stworzone w procesie zrównoważonej produkcji. Mają na celu zmniejszenie wyczerpywania się naturalnych zasobów Ziemi i zminimalizowanie produkcji odpadów.
Wśród najważniejszych kryteriów ekologicznych opakowań można wskazać:
Mała waga. Motto ekologicznych opakowań to: „nic zbędnego, łącznie z wagą”. Minimalna waga uważana za optymalną, to ta, która pozwala na zapakowanie produktu z wysoką jakością, bez uszczerbku dla jego przechowywania i transportu.
Przetwarzanie odpadów produkcyjnych. Z jednej strony istotne jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, takich jak wadliwe opakowania, nadwyżki i wadliwe materiały, produkty uboczne powstające podczas produkcji, montażu, napełniania i transportu opakowań. Z drugiej strony odpady, które nadal powstają, muszą zostać przekazane do przetwarzania.
Materiały z recyklingu. Zaletą środowiskową jest obecność w składzie opakowań surowców pochodzących z recyklingu.
Zawartość materiałów odnawialnych. Opakowanie jest bardziej eko, jeśli zawiera materiały na bazie biomasy. Jednocześnie źródło surowców roślinnych musi być wykorzystywane w sposób zrównoważony – tak, aby niezbędne do tego zasoby naturalne były odnawiane bez wyczerpywania się.
Surowce z odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. Przykładem jest papier lub tektura z certyfikatem odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC. Znak zielonego drzewa z haczykiem jest gwarancją, że drewno użyte do produkcji materiału jest pozyskiwane w sposób zrównoważony, dzięki czemu zużywane zasoby leśne są w pełni przywracane, zachowana jest bioróżnorodność i chronione są rzadkie gatunki.
Możliwość ponownego wykorzystania. Wybierając bardziej przyjazne dla środowiska opakowania produktów, zdecyduj się na format i materiały, które nadają się do ponownego użycia i recyklingu i są w stanie wytrzymać wiele cykli. Jednocześnie eksperci sugerują kierowanie się międzynarodowymi normami EN 13429 lub ISO 18603.
Efektywność transportowa opakowań. Korzystne dla środowiska opakowanie pozwala „nie przenosić powietrza” zarówno wewnątrz opakowania z produktem, jak i jako część samego opakowania transportowego. Dzięki optymalizacji kształtu opakowania zmniejsza się ślad węglowy.
Zdatność do przetwarzania w określonym regionie. Wybierając ekologiczne opakowanie, ważne jest, aby znaleźć materiały nie tylko nadające się do recyklingu, ale także takie, które konsumenci mogą faktycznie poddać recyklingowi w swoim regionie.
Wypełniacze i taśma w ekologicznej przesyłce
W idealnej eko-paczce nie ma pustej przestrzeni, którą trzeba zapełnić. Jeśli jednak taka się zdarzy, korzystaj z wypełniaczy z papieru lub rozpuszczalnej w wodzie skrobi kukurydzianej. Możesz ich użyć także do zabezpieczenia delikatnych towarów. Jeśli chodzi zamknięcie paczki, to pamiętaj, że taśma musi być papierowa i z klejem niezawierającym szkodliwych dla środowiska substancji.