Jak pakować szklane rękodzieło?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wysyłka szklanego rękodzieła może stanowić wyzwanie, ponieważ nie mamy pewności, czy w czasie transportu nie ulegnie ono uszkodzeniu. Dlatego ważne jest, żeby odpowiednio je zapakować. Zobacz, jak to zrobić.

Droga, którą Twoje rękodzieło pokona, zanim dotrze do wyznaczonego celu, jest bardzo długa. Zanim adresat je odbierze, musi ono trafić do wielu punktów pośrednich. Jeśli odpowiednio zabezpieczysz swoją paczkę, możesz uchronić ją przed:

  • przygnieceniem przez inne paczki
  • zniszczeniem przez upadek
  • zniszczeniem przez wstrząsy.

Weź pod uwagę także to, że nie każda firma kurierska podejmuje się wysyłki szklanych przedmiotów. Nawet jeżeli tak, to najczęściej kurierzy zwolnieni są z odpowiedzialności, jeżeli paczka ulegnie zniszczeniu. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie zabezpieczenie.

Odpowiednie opakowanie

Do zapakowania szklanego rękodzieła najlepszy będzie karton. Nie może on jednak być zużyty ani uszkodzony, a więc rozdarty, zagniecony czy zalany. Warto wcześniej zważyć wysyłany przedmiot i upewnić się, czy opakowanie jest wystarczająco wytrzymałe. Ważne, żeby karton był możliwie jak najbardziej sztywny i posiadał kilka warstw. Dzięki temu będzie mniej podatny na uszkodzenia. Dobrym sposobem będzie spakowanie rękodzieła w mniejszy karton, który potem umieścisz w drugim.

Kobieta pakująca szklaną przesyłkę
(fot. Morsa Images / DigitalVision / Getty Images)

Zgięcia pudełka wzmocnij dodatkowo taśmą klejącą. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, umieść pasek taśmy także na dnie wewnątrz pudełka. Zalecane jest stosowanie trzech warstw szerokiej taśmy klejącej do zaklejania góry i dna pudełka. Dno wyłóż też dodatkowym materiałem, który zabezpieczy przesyłkę, na przykład folią bąbelkową. Oprócz taśmy klejącej, przydać się może folia stretch czarna, która zamortyzuje pudełko i zapewni ochronę przed różnymi warunkami atmosferycznymi.

Zabezpiecz rękodzieło

Owiń wysyłany przedmiot. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie, które zminimalizuje ryzyko uszkodzenia w transporcie. Zawiń każdą część wysyłki folią bąbelkową. Jeśli wysyłasz kilka przedmiotów, każdy z nich zawiń osobno. Szklane przedmioty nie mogą przede wszystkim obijać się o siebie nawzajem, a także o opakowanie zewnętrzne. Nie masz wpływu na to, co będzie działo się z paczką po tym, jak ją wyślesz, dlatego zrób wszystko, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia.

Wypełniacze

Żeby szkło wewnątrz kartonu się nie przemieszczało, konieczne jest zastosowanie wypełniaczy, które będą amortyzować wstrząsy. Możesz do tego użyć wkładów styropianowych, pociętej gazety albo kawałków gąbki. Jeżeli wysyłasz kilka przedmiotów, rozmieść je równomiernie po całym kartonie, tak aby nie przeciążać żadnej ze stron. Dzięki temu nie narazisz pudełka na rozerwanie.

Naklejka "fragile" na przesyłce
(fot. Peter Dazeley / The Image Bank / Getty Images)

Odpowiednie oznaczenie

Jeżeli decydujesz się na wysyłkę szkła kurierem, oprócz odpowiedniego zabezpieczenia kartonu i jego wnętrza, warto zadbać o odpowiednie etykiety ostrzegawcze. W Internecie znajdziesz wzory takich naklejek, które będą informować kurierów o tym, że wewnątrz paczki znajduje się szkło, na które trzeba uważać. Możesz pobrać takie obrazki, wydrukować je i nakleić z każdej strony kartonu. Jeśli takie naklejki się nie pojawią, kurierzy nie będą wiedzieli, że nie należy umieszczać jej pod innymi paczkami. Warto też umieścić na pudełku naklejki z informacjami o tym, gdzie jest dół, a gdzie góra paczki.

Nadawanie paczki

Jeżeli istnieje możliwość nadania paczki ze szkłem w środku jako przesyłki niestandardowej, warto z niej korzystać. Dzięki temu Twoje rękodzieło będzie sortowane ręcznie, nie za pomocą maszyn. Jeśli to możliwe, warto także ubezpieczyć paczkę. Polecane to jest szczególnie wtedy, kiedy szklane rękodzieło ma wyższą wartość materialną.

Sprawdź też: Kofrety, czyli pomysł na zapakowanie Twojego rękodzieła

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*