Jak reklamować wykonany ręcznie produkt w internecie?

Potrzebujesz ok. 10 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych sposobów, aby reklamować nowe produkty, od telewizji i radia, przez reklamy i konta w internecie, po ulotki czy gazetki, wybór odpowiedniej drogi zależy od wielu aspektów. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i e-commerce, firmy i producenci mogą skutecznie reklamować swoje produkty online. Nie ulega wątpliwości, że miejscem dającym obecnie największe możliwości reklamy jest oczywiście internet. To właśnie w sieci możemy znaleźć całą masę sposobów, dzięki którym można reklamować produkty, przyciągnąć klientów i zachęcić ich do zakupu.

Gdzie i jak reklamować produkt handmade?

Jak wiadomo, głównym motorem napędowym branży e-commerce jest dobra reklama. Możliwości reklamy ręcznie robionych produktów w internecie jest wiele, musisz tylko określić grupę odbiorców, do których chcesz dotrzeć oraz ocenić finansowe zasoby, które możesz przeznaczyć na ten cel. Kolejnym etapem będzie wybór odpowiedniego miejsca i metody reklamy.

W dalszej części artykułu znajdziesz opis i specyfikę poszczególnych kanałów, które mogą pomóc Ci promować własną markę czy dany produkt.

Założenie sklepu internetowego

Jeśli jesteś już wprawionym rękodzielnikiem, masz sporo produktów na swoim koncie, chcesz się rozwijać i ustanowić z tego swoje główne źródło utrzymania, dobrym pomysłem będzie założenie własnego sklepu internetowego.

W sklepie internetowym oprócz sprzedaży i prezentacji swoich produktów będziesz mógł także informować swoich klientów o aktualnych promocjach i rabatach. Sklep internetowy umożliwia również utrzymanie stałego kontaktu z klientami za pomocą newslettera. Dzięki zapisom nowych klientów do newslettera możesz stworzyć bazę adresów do prowadzenia email marketingu, który pozwala na budowanie i podtrzymywanie pozytywnych relacji z klientami, co może przekładać się na zwiększoną sprzedaż produktów.

Niestety samo założenie sklepu internetowego nie wystarczy, aby cieszyć się wysoką sprzedażą. W przypadku tego kanału konieczne jest posiadanie odpowiednich środków finansowych, które przeznaczymy na jego pozycjonowanie. Opcja ta wymaga również cierpliwości, ponieważ efekty pozycjonowania nie są widoczne od razu, wymagają czasu. Jeśli chcemy, aby nasz sklep osiągał wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, warto powierzyć pozycjonowanie sprawdzonej agencji (takiej jak Agencja KS), która zadba o wszystkie najważniejsze aspekty, takie jak architektura informacji, wartościowy content, czy linkbuilding oraz pomoże opracować przemyślaną strategię marketingową.

Dodatkowym atutem prowadzenia sklepu internetowego jest założenie bloga, na którym umieszczać należy wartościowe treści. We wpisach blogowych możesz umieszczać linki do swoich produktów. Blog to również świetny sposób na budowanie zaufania klientów do firmy.

nowy produkt handmade
Fot.: prostooleh/elements.envato.com

Media społecznościowe – różnorodne możliwości reklamy

Ogromne możliwości reklamy całej masy produktów, w tym również rękodzieła dają media społecznościowe. Dla branż modowych, kosmetycznych czy wnętrzarskich posiadanie konta w social mediach to kluczowy element strategii marketingowej. W mediach społecznościowych dostępnych jest również wiele form pokazania produktu – możesz robić zdjęcia, udostępniać krótkie relacje czy filmik, który lepiej zaprezentuje produkt.

Facebook

Znany wszystkim Facebook, oprócz bycia miejscem kontaktu ze znajomymi stał się również miejscem reklamowania i sprzedaży dla wielu branż. Możliwości jest kilka, może udostępniać pojedyncze produkty na swoim koncie, możesz też założyć osobne konto związane z Twoją działalnością handmade czy utworzyć konto Twojego sklepu.

Inną możliwością promowania produktów na Facebooku jest założenie grupy, aktywność na różnych forach związanych z Twoim rodzajem działalności, gdzie możesz prezentować swoje produkty czy oferować usługi.

Instagram

Instagram to kolejna popularna witryna mediów społecznościowych, w której możesz reklamować swój produkt. Instagram to świetna forma reklamy oraz miejsce, które może być wręcz idealnym kanałem komunikacji z klientami. Ogromną rolę odgrywają tutaj influencerzy, którzy często jednym zdjęciem czy relacją potrafią dotrzeć do sporego grona użytkowników i mocno zwiększyć popularność danego produktu, co może przełożyć się na ruch w sklepie internetowym.

Pinterest

Jako osoba zajmująca się rękodziełem możesz również reklamować produkty na Pintereście. Jest to platforma ciesząca ciągle rosnącą popularnością, odwiedzana szczególnie chętnie przez użytkowników płci damskiej. Jest to miejsce pełne zdjęć (tzw. pinów), nastawione na pokazywanie ciekawych rzeczy i znajdowanie inspiracji. Korzystną opcją jest możliwość umieszczenia przy każdym pinie darmowego linku do strony swojego sklepu internetowego, dzięki czemu możesz zyskać nowych odbiorców.

nowy produkt w sklepie internetowym
Fot.: DragonImages/elements.envato.com

TikTok

Kolejnym istotnym kanałem promocji przedsiębiorstwa i produktów handmade, zwłaszcza jeśli sporą część ich klientów stanowią ludzie młodzi, jest TikTok. W platformie tej masz możliwość przedstawienia produktu przy pomocy ciekawego video, które za sprawą muzyki i efektów specjalnych zbuduje klimat. Z pewnością zrobi to większe wrażenie na odbiorcy niż zwykły post. Formę promocji towaru w postaci ciekawych filmów można wykorzystać również przy kampaniach reklamowych w pozostałych mediach.

YouTube

Ważnym miejscem do promowania produktów handmade i własnego sklepu jest znany chyba wszystkim YouTube. Dla wielu osób obejrzenie wideo jest dużo ciekawszą formą prezentacji produktu niż fragment tekstu czy zdjęcie. Sporo osób szuka tutaj również opinii czy informacji o danym produkcie przed dokonaniem zakupu. Warto więc skorzystać z tej możliwości i nagrywać ciekawe filmiki, pokazać proces tworzenia danego produktu, zaprezentować nowy produkt, robić porównania czy recenzje, a przy okazji reklamować produkty swojej firmy.

Marketplace’y – czyli platformy sprzedażowe

Spora część rękodzielników na początku swojej działalności często nie ma możliwości, aby stworzyć i pozycjonować własną stronę sklepu. Dobrą alternatywą dla nich mogą być internetowe platformy sprzedażowe, czyli tzw. marketplace’y. Korzystając z tej opcji, nie muszą się martwić takie aspekty jak sposoby płatności, formy wysyłki czy opłacanie serwera. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość marketplace’ów pobiera określoną marżę od sprzedaży.

Allegro

Największa i najbardziej popularna platforma sprzedażowa, która umożliwia szybkie i łatwe dodawanie produktów. Znajdziesz tam specjalne miejsce dedykowane właśnie produktom handmade, czyli Strefę Rękodzieła. Znaleźć tam można ręcznie robioną biżuterię, galanterię, autorską odzież oraz wiele unikatowych produktów z innych branż. Dzięki aukcjom na Allegro możesz przyciągnąć nowych konsumentów na stronę swojego sklepu internetowego, a także poznać ofertę konkurentów z danej branży. Warto zadbać w tym przypadku o dobre zdjęcia i rzetelne opisy produktów.

Pacamera.pl i Decobazzar.com

Idealnym miejscem reklamy dla rękodzielników jest Pakamera.pl. która skierowana jest właśnie do osób czy niedużych firm tworzących unikatowe, ręcznie robione rzeczy. Znaleźć tu można produkty z wielu różnorodnych branż. Aby rozpocząć współpracę, wystarczy przesłać mailem kilka zdjęć produktów, krótki opis działalności oraz logo marki.

Inne popularne marketplace’y

Oprócz znanego wszystkim Allegro w sieci możemy znaleźć jeszcze kilka popularnych marketplace’ów. Jednym z nich jest oferta marketplace Facebooka, dzięki któremu użytkownicy Facebooka mogą kupować i sprzedawać różnorodne produkty, przypisane do konkretnych kategorii. Jego obsługa jest bardzo prosta – wystarczy dodać przedmiot wraz z ceną, stworzyć opis, wybrać lokalizację, kategorię.

Kolejnym popularnym miejscem tego typu jest platforma sprzedażowa firmy Empik. Dzięki niej partnerzy biznesowi Empiku mogą łatwo dotrzeć ze swoimi produktami do szerszego grona klientów. Opłaty za konto w tym serwisie są różne dla poszczególnych kategorii, a prowizja naliczana jest adekwatnie do ilości transakcji.

sprzedaż w sklepie stacjonarnym
Fot.: DragonImages/elements.envato.com

Płatne reklamy – pomagają szybko reklamować produkty

Oprócz wielu darmowych sposobów na promowanie własnego rękodzieła możemy również skorzystać z opcji płatnych kampanii reklamowych, zarówno w wyszukiwarce Google jak w mediach społecznościowych.

Google Ads

Jedną z najskuteczniejszych form reklamy jest reklama w Google – czyli najpopularniejszej wyszukiwarce. Jest to dobry sposób na wypromowanie nowego produktu. Oferta Google Ads obejmuje reklamę w wyszukiwarce oraz w sieci reklamowej Google. Dzięki płatnej kampanii reklamowej Twoje produkty szybko staną się widoczne w wyszukiwarce Google. Ta forma reklamy pokazuje Twoje produkty od razu bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, dodatkowo znajdują się one na wyższych pozycjach niż wyniki naturalne, dzięki czemu konsumenci mogą w łatwy sposób na nie trafić i dotrzeć do Twojej strony.

Z Google AdWords, można także śledzić, które reklamy są najbardziej skuteczne w prowadzeniu sprzedaży, a które należy dostosować lub zmienić. Pozwala to na optymalizację reklam w czasie, aby zapewnić najlepszy zwrot z inwestycji.

Klienci Google Ads mają szeroki zakres możliwości pod kątem dopasowania kampanii reklamowej, mogą np.: elastycznie zmieniać budżet w miarę finansowych możliwości oraz dopasować rodzaj reklam odpowiednio do lokalizacji czy danej grupy odbiorców. Warto postawić tutaj również na remarketing – przypomni on o Twoim sklepie klientom, którzy byli już na stronie, ale nie dokonali transakcji.

Facebook Ads

Wspomniany wcześniej Facebook również oferuje swoim użytkownikom płatne reklamy. W kampanii Facebook Ads możemy określić, na jakim celu najbardziej nam zależy, mogą to być między innymi: zwiększenie wejść na stronie, zdobycie nowych użytkowników czy większa ilość reakcji. Dzięki tej usłudze możesz również podejrzeć kampanie reklamowe swoich konkurentów. W płatnych kampaniach Facebooka płacimy za wyświetlenia, jednak koszty te są zależne od wielu czynników, takich jak: atrakcyjność reklamy czy grupa docelowa.

Allegro Ads

Z płatnych kampanii reklamowych możesz również skorzystać sprzedając swoje produkty na Allegro. Serwis ten oferuje trzy rodzaje kampanii – oferty sponsorowane, reklamę graficzną lub sieć reklamową Google Ads i Facebook Ads. Oferty z reklamowanymi produktami, będą wyświetlane w najpopularniejszych miejscach w Allegro. W kampaniach tych decydujesz jaki towar i kiedy chcesz reklamować, masz dostęp do statystyk, gdzie możesz monitorować efekty kampanii. W Allegro Ads klient sam ustala budżet, który chce przekazać na ten cel – możesz określić budżet dzienny lub całkowity.

Skuteczna reklama handmade w sieci

Jak widać, internet daje wiele możliwości, aby reklamować produkty z różnych branż, w tym również produkty handmade. To od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz. Zanim jednak podejmiesz decyzję, warto zapoznać się z obecnymi trendami oraz reklamami konkurencji.

Jeśli jednak nie jesteś pewien, który sposób reklamy będzie najlepszy dla Twojego rodzaju działalności lub co powinieneś zmienić w Twoim sklepie internetowym, aby cieszyć się większą sprzedażą, możesz skorzystać z usług doświadczonej agencji. Jedną z nich jest Agencja KS, która przygotuje dla Ciebie optymalny plan promocji w internecie z uwzględnieniem najlepszego kanału. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić Twój czas, który będziesz mógł spokojnie poświęcić na realizację swojej rękodzielniczej pasji.

Zdjęcie główne: Pressmaster/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*