Opakowania jednorazowe – czym kierować się przy wyborze

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Opakowania jednorazowe są szczególnie przydatne w przypadku prowadzenia biznesu związanego z żywnością, np. gastronomicznego, chociaż oczywiście nie tylko. Otóż mogą być one niezastąpione w przypadku wydawania żywności na wynos, przewożenia towarów itp. Co więcej, klienci na pewno docenią ten fakt i być może przełoży się to na lepszą sprzedaż, a co za tym idzie wyższe zyski.

W gastronomii wykorzystywane jest wiele rodzajów opakowań jednorazowych. Te świetnie spełniają swoje funkcje i przez to coraz bardziej wzrasta ich popularność. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na omawiany temat – przeczytaj ten poradnik!

Jednorazowe opakowania i ich rodzaje

Opakowania jednorazowe występują w wielu rodzajach. Wybór tych produktów jest naprawdę szeroki, zatem każdy lokal gastronomiczny i nie tylko, znajdzie odpowiednie opakowanie dla swoich potrzeb. Do najpopularniejszych opakowań omawianego typu zaliczyć można:

 • Małe pudełka z kartonu i tektury – tego typu opakowania najchętniej wykorzystywane są przez cukiernie (pakowanie ciasta, tortów, słodyczy). Ponadto chętnie z danych opakowań korzystają pizzerie i lokale gastronomiczne, np. do wydawania burgerów.
 • Pudełka styropianowe – podobnie jak powyższe, opakowania jednorazowe tego typu zapewne kojarzone są przez większość osób. Restauracje, czy firmy gastronomiczne wręcz nie mogą obejść się bez praktycznych, zamykanych, styropianowych pudełek, w których bardzo często wydawane są obiady na wynos.
 • Pudełka plastikowe – równie popularne co styropianowe. Powyższe jednak sprawdzają się lepiej z racji na lepsze utrzymywanie temperatury żywności, która znajduje się wewnątrz.
 • Torby papierowe – znaleźć je można w wielu sklepach, lecz są także dodawane do zamówień, zamiast klasycznych plastikowych reklamówek. Torby papierowe świetnie sprawdzają się w swoich funkcjach, a ponadto zdecydowanie zaliczają się do opakowań ekologicznych.
 • Duże pudełka – w pudełkach kartonowych przewozić można wiele towarów, np. środki czystości, czy produkty spożywcze. Artykuły te są trwałe, praktyczne i ponadto, iż w niektórych przypadkach, nazywane jednorazowymi, to mogą jeszcze przydać się w niektórych czynnościach

Oczywiście to nie wszystkie jednorazowe opakowania, jakie zaobserwować można na rynku. Otóż często spotykanymi są również opakowania do zgrzewu i nie tylko.

Opakowania ekologiczne, czy warto na nie postawić

Z racji mocnego nacisku na temat ekologii na świecie, wprowadzenie do swojej branży jednorazowych opakowań ekologicznych, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Te najczęściej produkowane są z papieru, tektury, czy kartonu, ale również nawet z trzciny cukrowej.

Opakowania wykonywane z biodegradowalnych materiałów są zdecydowaną przyszłością, jeżeli chodzi o dane produkty i ich zastosowanie na świecie. Dzięki temu ograniczyć można produkcję odpowiedników wykonywanych z plastiku, czy innych materiałów sztucznych, które ulegają biodegradacji nawet po setkach lat!

Oferta skierowana jest do wielu przedsiębiorstw, począwszy od firm gastronomicznych, skończywszy nawet na firmach produkcyjnych, gdzie znajdują się, chociażby stołówki.

Co więcej, wprowadzenie do swojego biznesu opakowań jak omawiane, przełożyć się może na pozyskanie nowych klientów, czy przychylne opinie wielu osób – właśnie ze względu na pójście z duchem czasu i dostosowywanie się do światowych wymogów dotyczących ekologii.

Naczynia jednorazowe – jakie są ich rodzaje

Opakowania, w których można wydawać żywność to jedna kwestia, aczkolwiek jest kolejna, dotycząca naczyń jednorazowych. Te występują pod wieloma postaciami, jednak jakie konkretnie naczynia jednorazowe można wprowadzić do swojej gastronomii?

 • Talerzyki – te można spotkać w postaci plastikowej, styropianowej, czy wykonane z materiałów ekologicznych, jak cienki karton, a nawet drewno.
 • Kubki – popularne plastikowe kubeczki używane do zimnych i ciepłych napojów zastąpić można odpowiednikami wykonanymi z papieru. Co ważne, zastosowane materiały i zabezpieczenia uniemożliwiają przemoknięcie papieru, co przekłada się na pełną funkcjonalność. Na rynku zdarzają się także kubki wykonane ze styropianu.
 • Pudełka na żywność – zostały powyżej opisane, aczkolwiek znaleźć można również takie, nieposiadające zamknięcia (pokrywki).
 • Miseczki – te również występują w postaci jednorazowej. Produkty te znaleźć można wykonane z materiałów jak te w przypadku talerzyków.

Ponadto wspomnieć również należy o sztućcach, które bez problemu występują w wersjach jednorazowych. Otóż nożyki, łyżki różnych wielkości, czy widelczyki, bez problemu znajdziemy na rynku. Co więcej, produkowane z plastiku, czy kartonu, a nawet drewna i innych ekologicznych materiałów.

Zakup opakowań jednorazowych – czym kierować się przy wyborze

Na wstępie należy zaznaczyć, gdzie szukać dane produkty. Świetnym wyborem będzie hurtownia opakowań jednorazowych, w której asortyment zarówno dla branży gastronomicznej, firm cateringowych, jak i wielu innych będzie niezwykle szeroki.

Hurtownia opakowań jednorazowych to również miejsce, gdzie liczyć można na najlepszą cenę w przypadku zakupu większej ilości danego asortymentu. Tym bardziej, jeżeli zdecydujemy się na trwałą i długoterminową współpracę na dane produkty i zamówienia.

Podejmując decyzję o wyborze hurtowni, warto uwzględnić jeszcze szybkość realizacji zamówień kontrahenta. Szczególnie w branżach gastronomicznych fakt, jak opisany ma ogromne znaczenie. Otóż dzięki temu, że dostawca będzie zawsze dostarczał towar na czas, nasza branża będzie prawidłowo i bezproblemowo funkcjonowała.

Każda dobra hurtownia opakowań jednorazowych powinna również charakteryzować się cechą podejścia indywidualnego do każdego klienta. Przerodzi się na to łatwiejszy wybór niezbędnych produktów, czy bezkompromisową współpracę na najwyższym poziomie.

Alternatywną opcją dla niektórych osób, może być sklep online. W takim sklepie, a konkretnie jego ofercie bez problemu znaleźć można produkty jak omawiane.

Przy wyborze kierować powinniśmy się również zapotrzebowaniem na określone produkty. Głównie chodzi o to, czy potrzebujemy jedynie pudełek do wydawania żywności, czy być może również naczyń. 

Jakie są zalety stosowania opakowań jednorazowych w wielu branżach

Wiemy już, że opakowania omawianego typu są artykułami niezbędnymi i powinny znaleźć się w naszym asortymencie, szczególnie jeżeli prowadzimy gastronomię i sprzedajemy produkty na wynos. Uwzględniając niewątpliwą przewagę zalet opakowań jednorazowych, cieszą się one bardzo dużą popularnością. Za główne zalety wymienić zatem można:

 • łatwość utylizacji (w przypadku opakowań ekologicznych),
 • bezpieczeństwo dla konsumentów,
 • niska cena zakupu,
 • łatwość przechowywania,
 • wygoda użytkowania,
 • możliwość naniesienia reklamy firmy,
 • możliwość wzrostu zysków z racji wygodnej sprzedaży na wynos,
 • jedzenie/posiłki przeważnie zawsze zostanie dostarczone w odpowiedniej temperaturze (ciepłe),

Ponadto wiele opakowań jednorazowych charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, co jest kolejną zaletą, chociażby przez to, że możliwe jest bezpieczne przewożenie posiłków, które się w nich znajdują.

Jeżeli chodzi o wady, wymienić można w zasadzie jedną. Otóż jest to problem z utylizacją opakowań, czy naczyń wykonanych z plastiku. Dlatego też, aby przyłożyć się naturze, warto postawić na ekologiczne wersje opakowań, które niczym nie ustępują innym, a wręcz są praktyczniejsze.

Podsumowanie

Wybór opakowań jednorazowych rozmaitego typu nie musi należeć do trudnych czynności. Wystarczy kierować się wyżej opisanymi wskazówkami, a z pewnością znajdziesz odpowiednie pojemniki i inne tego typu dla swojego lokalu.

Wprowadzenie omawianych opakowań może niezwykle ułatwić pracę w gastronomii oraz innych branżach i skutecznie przełożyć się na lepsze zyski, przy niskim nakładzie kosztów, a co najważniejsze przyciągnąć klientów!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*