Pęknięta szyba w aucie? Sprawdź, czy możesz naprawić ją sam!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana szyby to kosztowna sprawa, tymczasem to od typu i umiejscowienia zależy sposób, w jaki należy działać. Co więcej, istnieje szansa, że uszkodzenie dasz radę usunąć na własną rękę.

Rodzaj szyby

  • szyba hartowana – to trudny przypadek. W związku z budową i reakcją na uszkodzenia mechaniczne (szyba po prostu się „rozpryskuje”) jest bardzo trudna do naprawienia; w tym przypadku zdaj się na pomoc specjalisty i nastaw się na wymianę szyby na nową,
  • szyba laminowana – o ile uszkodzenie nie jest zbyt duże, a więc masz do czynienia np. z drobnym odpryskiem (do 24 mm), możesz zlecić naprawę w warsztacie, jednak nie ma potrzeby by wymieniać szybę na zupełnie nową.

Dlaczego szyby się rozbijają?

Przyczyna najczęściej jest banalna, a „winowajcami” mogą być np. drobne kamyczki na powierzchni jezdni, które uciekają spod kół i uderzają w przednią szybę pojazdu.

(fot. Mumemories / iStock / Getty Images Plus / Getty Images)

Co zrobić z rozbitą szybą?

Po pierwsze, bezpośrednio po pęknięciu szyby odpowiednio ją zabezpiecz. Ważne, by pozostała czysta i sucha, dlatego usuń z niej wszelki brud, kurz czy tłuszcz. Reaguj również odpowiednio szybko – jeśli na szybie zrobi się większy „pajączek”, z naprawy nici. Motywujący może być fakt, że za jazdę z pękniętą szybą grozi Ci mandat.

Zestaw naprawczy do szyby przedniej

Jeśli chodzi o samą naprawę, poza wizytą w warsztacie możesz też spróbować własnych sił. Pomocne będą gotowe zestawy naprawcze do kupienia w sklepach. Zwykle zawierają one specjalny klej, strzykawkę, podstawkę oraz folię (zabezpiecza klej przed rozlaniem się) z nożykiem (do usunięcia nadmiaru kleju). Instrukcję dotyczącą dokładnego użytkowania znajdziesz w każdym zestawie.

Cena takiego zestawu waha się od kilku (!) do kilkudziesięciu złotych. Warto jednak celować w pozycje od 30 zł wzwyż, w innym przypadku cała operacja może skończyć się fiaskiem jak na poniższym filmiku.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wiosenne ozdoby na Twoje okno. Zrób je sam!
Wiosenne ozdoby na Twoje okno. Zrób je sam!
Jak efektywnie wykorzystać gadżety z logo firmy do promocji marki?
Jak efektywnie wykorzystać gadżety z logo firmy do promocji marki?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*