Zabawki handmade. Jak uszyć maskotkę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie sposób wyobrazić sobie dzieciństwo bez maskotek. Miękkie i urocze pluszaki wykonane z bezpiecznych materiałów często towarzyszą maluchom już od pierwszych dni życia. Ogromną popularnością cieszą się maskotki handmade. Podpowiadamy, jak samodzielnie je uszyć.

Od pewnego czasu zabawki handmade są absolutnym hitem wśród projektów DIY. Wbrew pozorom samodzielne uszycie maskotki wcale nie jest skomplikowane ani nie wymaga nadzwyczajnych zdolności krawieckich. Wystarczy tylko kilka niedrogich narzędzi i materiałów oraz odrobina chęci i wolnego czasu, aby stworzyć wyjątkową przytulankę dla naszego dziecka.

Jakie materiały nadadzą się na dziecięcą zabawkę?

Priorytetem w wyborze tkaniny do uszycia zabawki dla dziecka powinno być bezpieczeństwo, dlatego zaleca się, aby wybierać materiały hipoalergiczne i naturalne, bez zawartości szkodliwych dla zdrowia substancji. Warto także zwracać uwagę na wytrzymałość tkaniny, ponieważ maskotki często towarzyszą dzieciom podczas zabaw i noszą ślady użytkowania w postaci zabrudzeń i plam, a więc wymagają regularnego czyszczenia i prania.

Popularną tkaniną wykorzystywaną do szycia zabawek jest lekko bawełniany kreton. Łatwo utrzymuje się go w dobrym stanie, więc możemy mieć pewność, że kolory szybko nie zblakną, a nadruki pozostają wyraźne. Jeśli zależy nam na elastycznym, a przy tym wytrzymałym i odpornym na rozciąganie materiale, możemy sięgnąć po przyjemny w dotyku jersey, który sprawdzi się również podczas szycia ubranek.

Dla skóry dziecka miłe są także takie tkaniny, jak interlock i dresówka. Sprawdzą się jako materiał na maskotki, ponieważ nie wywołują uczuleń i nie rozciągają się, a po praniu w pralce wciąż zachowują swój kształt.

Jeżeli zależy nam na szczególnie mocnym i wytrzymałym materiale do szycia, to możemy wybrać gęsto tkaną gabardynę albo panamę z wyraźną fakturą.

Co będziemy potrzebowali, aby uszyć maskotkę?

Aby samodzielnie uszyć maskotkę, potrzebujemy następujących narzędzi:

  • kawałek wybranej tkaniny,
  • filc (lub inny materiał) albo guziki potrzebne do wykonania oczek i noska,
  • wykrój misia (szablon),
  • ołówek,
  • nożyczki,
  • szpilki,
  • nici,
  • kulki silikonowe lub inne wypełnienie, na przykład wyciągnięte z poduszki (najlepiej hipoalergiczne),
  • maszyna do szycia (możemy szyć ręcznie, ale musimy to zrobić bardzo dokładnie).

Jak uszyć maskotkę krok po kroku?

Jeśli zgromadziliśmy potrzebne materiały, to możemy zabrać się za szycie. Poniżej przedstawiamy praktyczną instrukcję, która ułatwi to zadanie.

Wykrój i przygotowanie tkaniny

Na początku przygotowujemy wykrój. Na kartce lub tekturze rysujemy kształt maskotki i wycinamy go. Tkaninę, z której chcemy uszyć przytulankę, składamy na pół. Następnie przykładamy do materiału wycięty szablon i odrysowujemy go. Do uzyskanego kształtu dodajemy około 1 cm marginesu na szwy i dopiero wycinamy.

Zszywanie maskotki

Na jednym z dwóch kawałków materiału rysujemy oczka i nosek. W tych miejscach możemy przyszyć małe guziczki albo wycięte kawałki filcu. Następnie oba kawałki tkaniny przykładamy do siebie tak, aby prawa strona znajdowała się wewnątrz. Całość spinamy szpilkami i zszywamy maskotkę po linii wykroju. Zostawiamy kilkucentymetrowy otwór na włożenie wypełnienia.

Wypełnienie maskotki

Zszytą przytulankę odwracamy na właściwą stronę i wsadzamy do niej wypełnienie. Możemy sobie pomóc drewnianą pałeczką. Na końcu zszywamy otwór. Przytulanka gotowa!

Zdj. główne: josealbafotos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*