Papierowe ozdoby. Czym jest quilling?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Choć w naszym życiu dominują technologie, dzięki którym wielu rzeczy nie musimy robić sami, to renesans przeżywa rękodzieło, a wiele technik robótek ręcznych powraca do nas z przeszłości.

Tak właśnie jest z quillingiem czy inaczej papierowym filigranem – techniką papieroplastyczną, która narodziła się w Europie już w XV wieku. Według legendy mnisi znad Morza Śródziemnego wycinali złote obrzeża ze stron książek i skręcali je w fantazyjny sposób, aby tworzyć ozdoby do świątyń.

Quilling dosłownie oznacza „nawijać na pióro lub rurkę” i zawdzięcza swoją nazwę ptasim piórom, których końcówek używano do skręcania poszczególnych elementów dzieła. Dziś technika ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem ludzi, którzy pragną zająć się czymś twórczym i kreatywnym.

Od czego zacząć?

Quilling to sztuka tworzenia wolumetrycznych lub płaskich produktów z długich wąskich pasków papieru skręconych w spirale (nazywane są również modułami, rolkami).

Jak każda inna technika robótek ręcznych, również ta wymaga odpowiednich narzędzi i materiałów do pracy. Potrzebne będą:

  • wąskie paski papieru – dostępne są gotowe, o różnych szerokościach (od 2 mm do 7 mm), optymalna gramatura papieru to 120-140 g/m², zalecana długość paska to około 30 cm;
  • gruby papier lub cienki karton na podstawę;
  • igła quillingowa – na końcu igły znajduje się specjalny rowek, w który wkładana jest końcówka paska papieru. To znacznie ułatwia i przyspiesza proces skręcania rolek;
  • przezroczysty klej i wykałaczki do jego nakładania;
  • nożyczki z ostrymi końcówkami;
  • pęseta – do trzymania pasków podczas klejenia;
  • linijka-szablon z otworami o różnych kształtach i rozmiarach, jest niezbędna do tworzenia dużej liczby identycznych elementów;
  • podstawka korkowa;
  • ołówek – pomoże uformować element o pożądanym kształcie;
  • szpilki – do mocowania i wyrównywania rolek w szablonie;
  • grzebień z długimi zębami – używany w technice husking;
  • stożkowe formy;
  • karbownica – niezbędna, gdy chcemy osiągać wyjątkowe efekty poprzez karbowanie pasków.

Rodzaje quillingu

Istnieją dwa główne kierunki w sztuce quillingu: szkoła koreańska (wschodnia) i europejska. Pierwsza charakteryzuje się złożonymi kompozycjami wolumetrycznymi, składającymi się z wielu drobnych szczegółów. Wszystkie elementy są wykonywane zawsze ręcznie, bez użycia narzędzi i łączone w jeden wzór. Europejscy rzemieślnicy zwykle używają specjalnego szydła i szablonów do skręcania papierowych modułów-rolek. Kompozycje są zwykle proste i składają się z niewielkiej liczby elementów.

W zależności od wykorzystanej techniki pracy wyróżnia się kilka rodzajów quillingu:

  1. Wolumetryczny polega na tym, że z papieru tworzone są figury przestrzenne. Najpierw wykonuje się pojedyncze elementy, a następnie łączy się je w jedną całość i nadaje im pożądaną formę.
  2. Husking – dzięki tej technice powstają małe szczegóły, które są ułożone w papierową mozaikę na płaszczyźnie. Wszystkie elementy są skręcone u podstawy pętli. Technika stosowana do tworzenia pocztówek, portretów, motywów roślinnych itp.
  3. Konturowy gotowe elementy są mocowane na podstawie wzdłuż wcześniej zaplanowanych linii. Ta technika jest również nazywana quillingiem graficznym.
  4. Quilling karbowany jest rodzajem odmiany wolumetrycznej, która do tworzenia form i figur wykorzystuje pokarbowane paski papieru.
  5. Beehive – pusta przestrzeń jest wypełniana rolkami z jednego długiego paska papieru, a nie z wielu krótkich.

Co można wykonać z pomocą quillingu?

Z pasków papieru możesz skręcić wszystko: od prostych zabawek dla dzieci po złożone kompozycje artystyczne. Co więc możesz zrobić w technice quilling:

  • designerskie napisy i rysunki na pocztówkach, zaproszeniach, fototapetach;
  • dekoracje do scrapbookingu;
  • biżuterię – kolczyki, naszyjniki, bransoletki;
  • zabawne zabawki;
  • artykuły wyposażenia wnętrz: organizery, świeczniki, podstawki, szkatułki, ramki do zdjęć, pudełka do przechowywania, wazony i różne małe rzeczy, które pomagają zorganizować przestrzeń.

Quilling ma pozytywny wpływ na rozwój umiejętności motorycznych rąk – jest to duża zaleta zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Ponadto pomaga ćwiczyć zdolność koncentracji i uwagi. Przy tym jest to rękodzieło, które nie wymaga dużych nakładów finansowych, a pozwala tworzyć niezwykłe i zachwycające prace.

Zdj. główne: AntonellaD/wikimedia.org

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*