Stolik kawowy z plastra drewna. Zrób to sam!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Unikalne meble, takie jak stół z plastra drewna, niezmiennie cieszą się popularnością. Choć bywają drogie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je samodzielnie. Efekt zawsze będzie wyjątkowy.

Meble wykonane z drewna to produkt ekologiczny i naturalny, uniwersalny element wystroju wnętrza, wyjątkowa i niezwykle funkcjonalna ozdoba. Aby zrobić najprostszy stolik, potrzebujesz tylko kawałka drewna na blat i kilku nóg. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, jesteś w stanie sam przygotować niepowtarzalny i efektowny mebel.

Potrzebne materiały i narzędzia

Do przygotowania surowego materiału na stolik oraz do montażu dodatkowych elementów potrzebne będą:

 • szlifierka o różnej ziarnistości i dłuto – do wstępnej obróbki drewna;
 • śruby meblowe i klej stolarski;
 • lakier dla uzyskania ładnego odcienia, a także jako dodatkowa ochrona drewna;
 • elektryczna strugarka ręczna;
 • wiertarko-wkrętarka;
 • poziomica;
 • żywica epoksydowa dla wypełnienia wszystkich ubytków i nierówności.

Nie zapomnij także o rękawicach i goglach ochronnych.

Jeśli chodzi o materiał na nogi, wszystko zależy od projektu, ale najlepszym wyborem będą nogi drewniane lub metalowe, które nadadzą stolikowi bardziej industrialny charakter. Natomiast nogi z drewna można pomalować na wyrazisty kolor, kontrastujący z naturalnym blatem.

Jak wybrać drewno?

W rzeczywistości wybór kawałka drewna na przyszły stół nie jest taki prosty. Nie można po prostu pójść do lasu z piłą i uciąć dowolnego drzewa, pomijając oczywiste kwestie legalności i bezpieczeństwa. Przy wyborze kieruj się kilkoma prostymi zaleceniami:

 • drewno musi być suche;
 • zwróć uwagę na brak sęków, ponieważ podczas obróbki mogą się oderwać i naruszyć powierzchnię materiału;
 • blat powinien być trwały i lekki, dlatego wybierz odpowiednią grubość i szerokość pnia.

Najlepiej jednak kupić gotowe materiały. Pamiętaj tylko, że im niższa cena – tym gorsza jakość. Aby produkt końcowy był zadowalający, lepiej przepłacić.

Stolik z plastra drewna krok po kroku

Wykonanie stołu z drewna jest dość proste, ale wymaga czasu i odrobiny wysiłku. Pierwszym etapem zwykle jest wybór odpowiedniego pnia i suszenie go przed dalszą pracą. Potem można przystąpić do obróbki przyszłego stolika.

 1. Użyj ostrego dłuta, aby oddzielić korę od drzewa. Zacznij od usunięcia małego kawałka – jeśli drewno jest odpowiednio wysuszone, kora odejdzie bez problemu. Staraj się robić wszystko ostrożnie, aby krawędzie blatu nie były zbyt porysowane. Jeśli kora nie oddziela się w niektórych obszarach, spróbuj ją usunąć za pomocą piły ręcznej.
 2. Wyrównaj plaster za pomocą strugarki i poziomicy. Rób to powoli i starannie z obu stron. Jeśli drewno zostało prawidłowo ucięte, to nie będziesz miał zbyt wiele pracy.
 3. Przeszlifuj powierzchnię plastra – zacznij od ziarnistości 80. Pamiętaj, aby konsekwentnie poruszać się tam i z powrotem, by zapobiec powstawaniu nierówności. Używaj stopniowo dysków o większej ziarnistości, do momentu aż plaster będzie równomiernie gładki.
 4. Wyszlifowany blat pokryj warstwą lakieru lub żywicy epoksydowej, najlepiej za pomocą pędzelka. Jeśli to konieczne, nałóż dwie warstwy.
 5. Odmierz i wywierć otwory, w których zamontujesz nogi. Metalowe lepiej przykręcić za pomocą śrub, a drewniane przykleić klejem stolarskim. Montaż nóżek zależy od tego, ile ich jest, w jakim miejscu i pod jakim kątem chcesz je umieścić. Jeśli nie masz wprawy, wybierz najprostszy wariant.

Stolik pozostaw na kilkanaście godzin do wyschnięcia. Potem możesz się nim cieszyć do woli.

Zdjęcie główne: pexels.com/Skylar Kang

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*