Unikalne meble, takie jak stół z plastra drewna, niezmiennie cieszą się popularnością. Choć bywają drogie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je samodzielnie. Efekt zawsze będzie wyjątkowy.
Meble wykonane z drewna to produkt ekologiczny i naturalny, uniwersalny element wystroju wnętrza, wyjątkowa i niezwykle funkcjonalna ozdoba. Aby zrobić najprostszy stolik, potrzebujesz tylko kawałka drewna na blat i kilku nóg. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, jesteś w stanie sam przygotować niepowtarzalny i efektowny mebel.
Potrzebne materiały i narzędzia
Do przygotowania surowego materiału na stolik oraz do montażu dodatkowych elementów potrzebne będą:
- szlifierka o różnej ziarnistości i dłuto – do wstępnej obróbki drewna;
- śruby meblowe i klej stolarski;
- lakier dla uzyskania ładnego odcienia, a także jako dodatkowa ochrona drewna;
- elektryczna strugarka ręczna;
- wiertarko-wkrętarka;
- poziomica;
- żywica epoksydowa dla wypełnienia wszystkich ubytków i nierówności.
Nie zapomnij także o rękawicach i goglach ochronnych.
Jeśli chodzi o materiał na nogi, wszystko zależy od projektu, ale najlepszym wyborem będą nogi drewniane lub metalowe, które nadadzą stolikowi bardziej industrialny charakter. Natomiast nogi z drewna można pomalować na wyrazisty kolor, kontrastujący z naturalnym blatem.
Jak wybrać drewno?
W rzeczywistości wybór kawałka drewna na przyszły stół nie jest taki prosty. Nie można po prostu pójść do lasu z piłą i uciąć dowolnego drzewa, pomijając oczywiste kwestie legalności i bezpieczeństwa. Przy wyborze kieruj się kilkoma prostymi zaleceniami:
- drewno musi być suche;
- zwróć uwagę na brak sęków, ponieważ podczas obróbki mogą się oderwać i naruszyć powierzchnię materiału;
- blat powinien być trwały i lekki, dlatego wybierz odpowiednią grubość i szerokość pnia.
Najlepiej jednak kupić gotowe materiały. Pamiętaj tylko, że im niższa cena – tym gorsza jakość. Aby produkt końcowy był zadowalający, lepiej przepłacić.
Stolik z plastra drewna krok po kroku
Wykonanie stołu z drewna jest dość proste, ale wymaga czasu i odrobiny wysiłku. Pierwszym etapem zwykle jest wybór odpowiedniego pnia i suszenie go przed dalszą pracą. Potem można przystąpić do obróbki przyszłego stolika.
- Użyj ostrego dłuta, aby oddzielić korę od drzewa. Zacznij od usunięcia małego kawałka – jeśli drewno jest odpowiednio wysuszone, kora odejdzie bez problemu. Staraj się robić wszystko ostrożnie, aby krawędzie blatu nie były zbyt porysowane. Jeśli kora nie oddziela się w niektórych obszarach, spróbuj ją usunąć za pomocą piły ręcznej.
- Wyrównaj plaster za pomocą strugarki i poziomicy. Rób to powoli i starannie z obu stron. Jeśli drewno zostało prawidłowo ucięte, to nie będziesz miał zbyt wiele pracy.
- Przeszlifuj powierzchnię plastra – zacznij od ziarnistości 80. Pamiętaj, aby konsekwentnie poruszać się tam i z powrotem, by zapobiec powstawaniu nierówności. Używaj stopniowo dysków o większej ziarnistości, do momentu aż plaster będzie równomiernie gładki.
- Wyszlifowany blat pokryj warstwą lakieru lub żywicy epoksydowej, najlepiej za pomocą pędzelka. Jeśli to konieczne, nałóż dwie warstwy.
- Odmierz i wywierć otwory, w których zamontujesz nogi. Metalowe lepiej przykręcić za pomocą śrub, a drewniane przykleić klejem stolarskim. Montaż nóżek zależy od tego, ile ich jest, w jakim miejscu i pod jakim kątem chcesz je umieścić. Jeśli nie masz wprawy, wybierz najprostszy wariant.
Stolik pozostaw na kilkanaście godzin do wyschnięcia. Potem możesz się nim cieszyć do woli.
Zdjęcie główne: pexels.com/Skylar Kang