Co to jest styl boho i jak go rozpoznać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Boho to styl, który dominuje w ubiorze, weselnych trendach i wystroju mieszkania już od kilku sezonów. Oryginalny, uniwersalny i ponadczasowy. Jakie są jego cechy szczególne?

To co dziś nazywamy mianem boho, niegdyś klasyfikowane było jako styl etniczny. Bez względu na terminologię, styl boho możemy określić jako czerpiący z kultury ludowej. Kojarzy się z wolnością, luzem, wspomnieniem lata.

Skąd wziął się styl boho?

Pierwsza fala popularności stylu etno, tudzież boho, miała miejsce w USA w latach 70. ubiegłego wieku. Kojarzona jest z subkulturą hipisów, którzy dążyli do powrotu do życia w zgodzie z naturą, ekologicznie i na luzie. Prawdziwy renesans stylu boho w Europie i na świecie rozpoczął się po 2010 roku i trwa do dziś. Inspiruje projektantów mody, aranżerów wnętrz, dominuje ślubne trendy.

Sypialnia urządzona w stylu boho
(fot. Uliana Koliasa, źródło: unsplash.com)

Styl boho czerpie z kultury afrykańskich i indiańskich plemion, dorobku Australii, a także kultury cygańskiej. Wykorzystuje naturalne tkaniny i materiały do produkcji np. mebli. Wzory i kolorystyka także zaczerpnięte są bezpośrednio z dorobku cywilizacyjnego ludów Afryki czy Ameryki Południowej. Z jednej strony są to barwy ziemi: beże, zielenie, brązy, a z drugiej intensywne czerwienie, pomarańcze i turkusy.

Styl boho w weselnych trendach

Styl boho bardzo łatwo rozpoznać w ślubnych i weselnych trendach. Koronkowe suknie, romantyczne wianki, bukiet z polnych lub leśnych kwiatów, to podstawowe elementy tego stylu. Ceremonia w lesie lub na łące, przyjęcie w starej stodole, w plenerze lub namiocie. To kolejne wskazówki pozwalające rozpoznać styl boho. Sielskie dekoracje, nieformalny styl, rustykalne dodatki.

Panna młoda w stylu boho
(fot. Joanna Nix-Walkup, źródło: unsplash.com)

Styl boho eliminuje plastikowe ozdoby i dodatki. Jeżeli na weselnym stole znajduje się obrus, to tylko lniany. Często spotykane są także koronkowe serwety lub słomiane podkładki. Stoły powinny być drewniane, udekorowane bukiecikami polnych kwiatów lub paprociami, powinny znajdować się na nich także świece. Romantycznie i ekologicznie zarazem.

Boho w wystroju wnętrz

Boho wystrój wnętrz
(fot. Alyssa Strohmann, źródło: unsplash.com)

W dzisiejszych czasach style wnętrzarskie mocno się przenikają. Rzadko kiedy spotykamy jednoznacznie wystylizowane przestrzenie. Boho bardzo ładnie łączy się zarówno ze stylem skandynawskim, jak i industrialnym. Meble wykonane z drewna i rattanu, makatki na ścianach, naturalne dywany, meble tapicerowane z printem zwierzęcym lub roślinnym – to wszystko charakteryzuje styl boho.

Boho to także kwiaty. W motywie przewodnim tapety, żywe kwiaty w ceramicznych donicach albo bukiety – także te z suszonych kwiatów, ziół i zbóż. Charakterystyczne dla tego stylu dekoracje to także kominki, podstawki pod kadzidła oraz wszystko, co wykonane z makramy. Łapacze snów, kwietniki, dekoracje ścienne… Makrama to niemalże synonim stylu boho.

Dress code w stylu boho

Moda boho to także naturalne tkaniny i kolory, ale również luz i wygoda. Charakterystyczne dla tego stylu są narzutki z koronki lub makramy, zwiewne sukienki i spódnice, kwieciste koszule. We wzorach tkanin możemy wybierać zarówno wśród kwiecistych propozycji, z motywami fauny i flory, i jednocześnie z bardziej stonowanych motywów. Lniane, jednobarwne, brązy, beże i biele – to także propozycje mieszczące się w zakresie boho.

Styl etniczny kojarzy się również z nakryciami głowy: kapelusze i koronkowe czapki to bardzo charakterystyczny element stylizacji. Wśród biżuterii dominują naszyjniki z kamieni, bursztyny, drewniane ozdoby, biżuteria wykonana na szydełku. Często wykorzystywanym motywem dekoracyjnym jest piórko.

Kobieta ubrana w stylu boho
(fot. Leah Kelley, źródło: pexels.com)

Styl boho nie jest trudny do zrozumienia i zinterpretowania. W tani i prosty sposób możemy wprowadzić go w nasze życie. Jak we wszystkim – najważniejszy jest umiar. Delikatne akcenty, subtelne dekoracje pozwolą nam zacząć przygodę ze stylem boho, poznać go i sprawdzić, czy nam odpowiada.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*